Суспільство

Безвізовий режим для України 2017

Тривалий шлях до безвізового режиму України з країнами-членами Європейського Союзу завершився підписанням 17 травня 2017 року в Страсбурзі відповідного рішення. Це знакова подія викликала гарячий відгук серед українців, оскільки, є свідченням визнання нашої країни серед європейців.

Безвізовий режим для України 2017

Безвізовий режим для України 2017

Зміст

 1. Основні правила безвізового режиму з країнами Євросоюзу;
 2. Тривалість перебування в країнах ЄС;
 3. Які документи потрібні для в’їзду в країни Євросоюзу?
 4. Біометричний паспорт, паспорт старого зразка і ID-карта
 5. Як оформити закордонний паспорт з чіпом (біометричний)?
 6. Закордонний паспорт для дітей;
 7. Як отримати ID-карту?
 8. Інформація для жителів Криму, Донецької та Луганської областей;
 9. Необхідна сума коштів для відвідування країн ЄС;
 10. Причини для відмови в перетині кордону з ЄС.

Урочистості з нагоди підписання рішення про безвізовий порядок перетину кордону Євросоюзу закономірно змінилися практичними кроками, які роблять українські громадяни, щоб оформити закордонний паспорт нового зразка, дізнатися умови перетину кордону і перелік необхідних документів. З огляду на те, що обсяг питань тільки збільшується, ми зібрали в цій статті найбільш актуальні та поширені.

У цій статті Ви дізнаєтесь в які країни в’їзд дозволений без оформлення віз, що необхідно мати при собі під час поїздки ЄС, як оформити біометричний паспорт для виїзду за кордон. Тут Ви знайдете перелік найбільш частих причин, за якими може послідувати відмова в перетині кордону, а також інформація, яка зацікавить жителів Криму, Донецької та Луганської областей з питань безвізу.

Основні правила безвізового режиму з країнами Євросоюзу

Якщо говорити коротко, то безвізовий режим передбачає скасування процедури оформлення віз для поїздки в країни ЄС. До переліку країн, які відкрили для українців свої кордони, входять: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.

Крім перерахованих, право для безвізового в’їзду надали держави: Андорра, Монако, Сан-Марино і Ватикан.
На сьогоднішній день Україна має безвізовий режим з 119 країнами. Це істотно підвищило цінність українського паспорта: в рейтингу він посідає 30-е місце, випередивши всі пострадянські держави, крім країн Балтії.

Введення безвізового режиму з країнами Євросоюзу автоматично лібералізувати правила в’їзду в ще майже 30 країн, включених в білий шенгенський список. На думку глави Міністерства закордонних справ, можна очікувати найближчим часом безвізового режиму з усіма країнами-членами білого шенгенського списку.

Тривалість перебування в країнах ЄС

Правила безвізу в країни ЄС визначають можливість перетину кордону громадянами України та перебування там терміном до 90 днів. Перебування в країнах Євросоюзу не передбачає працевлаштування, навіть якщо воно буде тимчасовим або сезонним. Крім тривалості перебування на території ЄС, для українців обмежений період користування безвізовим режимом 180 днями. Іншими словами, 90 днів протягом 180-денного періоду.

Якщо ви хочете уточнити інформацію про час перебування в ЄС, можна скористатися «шенгенськими калькулятором», пройшовши за посиланням https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm. Користуватися калькулятором досить просто: слід внести відомості про свій паспорт, щоб отримати точну кількість днів, дозволених для перебування в шенгенській зоні.

Безвізовий режим не поширюється на тих громадян, які їдуть за кордон, щоб працевлаштуватися. Для цих цілей слід оформляти «робочу» візу, як це було раніше. При цьому час перебування в ЄС за національною візою не йде в залік ліміту безвізового перебування. Це означає, що у разі закінчення терміну дії візи, а також при наявності закордонного паспорта нового зразка (біометричного) можна скористатися безвізовим правилом 180/90.

Надходить багато питань пов’язаних з працевлаштуванням і безвізом. Слід твердо знати, що безвіз не прийнято для влаштування на роботу за кордоном. Однак, є деяка особливість: безвізовий режим забороняє працевлаштування з отриманням оплати в грошовій формі. Якщо громадянин України перетинає кордон ЄС, щоб працювати волонтером (тобто, без оплати), така діяльність дозволена. Оплатою також не вважається надання харчування і житла.

Громадяни, які перетинають кордон ЄС в рамках робочої поїздки (відрядження) не належать до категорії осіб, що займаються трудовою діяльністю в країнах Євросоюзу. Цим особам можна користуватися безвізовими правилами без ризику порушити законодавство.

І, щоб завершити інформаційний блок про терміни перебування в країнах ЄС, слід зазначити важливість дотримання міграційних правил, оскільки це загрожує депортацією і подальшою забороною на в’їзд до країн ЄС.

Які документи потрібні для в’їзду в країни Євросоюзу?

Отже, що потрібно мати при поїздці в країни Європейського союзу:

 • Закордонний паспорт (біометричний) або паспорт для виїзду за кордон старого зразку + національна віза.
 • Підтвердження мети перебування (це може бути запрошення або квиток на концерт, фестиваль і т.п.).
 • Достатня сума грошових коштів для проживання на весь період.
 • Квиток на зворотний виїзд або достатня сума коштів для покупки зворотного квитка, як правило. Вимоги зворотного квитка не пред’являють учасникам ділових поїздок, оскільки такі поїздки не завжди регламентовані будь-яким конкретним терміном.
 • Автомобілісти при перетині кордону ЄС повинні надати поліс “Зелена карта” (Green card), що передбачає страхування цивільної відповідальності автовласника за кордоном.
 • Медичну туристичну страховку (можуть зажадати, а можуть і не вимагати, але мати таку страховку не завадить). Її вартість не така висока, зате можна уникнути можливих непорозумінь з прикордонниками і мати страховий захист у разі захворювання або нещасного випадку.

Довести наявність необхідної суми грошових коштів на банківській картці можна, просто показавши її прикордоннику, або роздрукувавши чек в банкоматі про залишок на цій банківській картці. На практиці, перевірка платоспроможності носить досить умовний характер. Від в’їжджаючого не зажадають купу банківських виписок за рахунком і відомостей про обіг за будь-який період, як того вимагалося при оформленні візи.

Правила перетину кордону Євросоюзу прописані в Шенгенському кодексі про кордони. У ньому, зокрема, говориться, що перетин кордону має здійснюватися тільки в пунктах пропуску, за наявності проїзного документа і візи (якщо потрібно).

При перетині кордону ЄС в паспорті ставлять відмітку прикордонними службами. Практика свідчить, чим більше в паспорті таких відміток, тим більш лояльними стають прикордонники. І навпаки, чистий закордонний паспорт викликає більш пильну увагу з боку прикордонного контролю.
Важливо також знати, що перетин кордону з країнами Євросоюзу можливий не тільки з боку України, але і з будь-якої іншої країни.

Біометричний паспорт, паспорт старого зразка і ID-карта

Перш, ніж піде мова про отримання біометричного паспорта, слід визначитися з термінами:

 • Біометричний паспорт для виїзду за кордон – це документ, що дозволяє скористатися перевагами безвізового режиму з ЄС. Цей документ містить чіп з інформацією про власника такого паспорта. Чіп може не містити дані про відбитки пальців (в силу різних причин), що не є причиною для відмови у в’їзді в ЄС.
 • Паспорт для виїзду за кордон старого зразка не містить чіп і застосовується при виїзді за кордон одночасно з національною візою. Отримати візу, пред’явивши паспорт з чіпом (біометричний), не вдасться. Паспортом без чіпа (при наявності паспорта з чіпом) можна користуватися на свій розсуд до закінчення терміну його дії. Наприклад, виїжджати за кордон за чинною візою.
 • ID-карта – це внутрішній документ, який є аналогом внутрішнього паспорта громадянина України та володіє такими ж ознаками і властивостями.
  Як оформити закордонний паспорт з чіпом (біометричний)?

Як оформити закордонний паспорт з чіпом (біометричний)?

Оформити біометричний закордонний паспорт (з чіпом) можна в регіональних відділеннях ДМС України або в спеціалізованих сервісних центрах. При першому зверненні для оформлення закордонного паспорта (мається на увазі, що раніше заявник не мав такого документа) слід звертатися за місцем регіональної реєстрації. Перелік відділень із зазначенням адрес і телефонів розміщений на веб-сайті ДМС dmsu.gov.ua в розділі «Територіальні органи». Якщо заявник живе за кордоном, то оформити (продовжити паспорт) можна, звернувшись до дипломатичного представництва.

Для оформлення знадобиться:

 • Заповнити заяву-анкету
 • пред’явити паспорт
 • Свідоцтво про народження для тих, кому не виповнилося 14 років
 • Квитанції про оплату за послугу
 • Ідентифікаційний номер платника податків (ІПН) для осіб, які вперше оформлюють закордонний паспорт

При оформленні закордонного паспорта з чіпом слід пройти процедуру сканування відбитків пальців. Ця процедура поширюється на осіб, старше 12 років.

У зв’язку з великою кількістю питань, слід знати, що в силу ряду причин (моральних, релігійних переконань або фізичних вад) сканування відбитків можна не проводити. Відсутність скана відбитків не вплине на якість закордонного паспорта при перетині кордону ЄС. Більш того, відомості про відбитки пальців є недоступною інформацією для службовців прикордонних служб, – так кажуть фахівці та особи, знайомі з ситуацією.

Вартість послуги на сьогоднішній день становить 557 грн 32 коп. (253 грн вартість адміністративної послуги та 304,32 грн за бланк паспорта). Термін оформлення – 20 робочих днів. При терміновому оформленні потрібно буде вже заплатити 801,32 грн за термін виготовлення 7 робочих днів.

Закордонний паспорт для дітей

Для дітей у віці до 12 років при оформленні закордонного паспорта не потрібно сканування відбитків пальців. Оформлення відбувається на підставі даних свідоцтва про народження.
Для дітей, яким вже виповнилося 14 років, слід пройти сканування відбитків і отримати ID-карту. Термін дії таких «дитячих» паспортів – 4 роки. Для осіб, яким виповнилося 16 років, оформляється паспорт терміном на 10 років.

І ще зауваження на тему виїзду дітей за кордон: до 16-річного віку дітей повинні супроводжувати обоє батьків або один з нотаріальним дозволом другого. Ця норма діє при виїзді з України. Для в’їзду в Євросоюз цього не вимагатимуть, але без виїзду не вийде і в’їзд, тому потурбуватися про документальний супровід слід заздалегідь.

Як отримати ID-карту?

ID-карта є аналогом внутрішнього паспорта громадянина України. Право на її отримання мають громадяни України, які досягли 14-річного віку, а також особи, які проводять заміну паспорта в зв’язку зміною особистих даних, втратою, а також в разі непридатності його подальшого використання.

ID-карти можуть отримати особи, які досягли віку 25 і 45 років, яким відповідно до регламенту слід зробити вклейку фотографій в діючий паспорт. У деяких відділеннях Державної міграційної служби (ДМС) з метою активізації заміни паспортів старого зразка на ID-карти наполягають на заміні, але ця норма поки не є обов’язковою. ID-карта як і паспорт зразка 1994 року є рівноправними посвідченнями особи.

Щоб отримати ID-карту необхідно:

 •  Паспорт (внутрішній) громадянина України
 •  Документи про укладення / розірвання шлюбу, про народження дітей
 •  Квитанцію про оплату послуги
 •  Фото 10х15 (1 шт)

Більш повний перелік документів викладено на офіційному сайті державної міграційної служби у відповідному розділі.

Інформація для мешканців Криму, Донецької та Луганської областей

Для жителів Криму, Донецької та Луганської областей діють такі ж правила в оформленні закордонних паспортів, як і на всій території України. Головна умова – наявність внутрішнього паспорта громадянина України та відсутність громадянства іншої держави. Однак, представник державного підприємства «Документ», коментуючи ситуацію, наголосив на необхідності спеціальної перевірки та додаткового підтвердження особи заявника. За його словами, якщо буде пред’явлений паспорт громадянина України, ІПН, закордонний паспорт старого зразка, то жителів Донбасу чи Криму ще попросять надати якийсь додатковий документ: водійське посвідчення, свідоцтво про народження або будь-який інший документ, за яким можна буде провести ідентифікацію особи.

На підставі цих документів буде оформлений біометричний закордонний паспорт, що дає право на безвізовий перетин кордону. Раніше засоби масової інформації повідомили про ініціативу Президента України видавати закордонні паспорти старого зразка жителям тимчасово окупованих територій. Але цю пропозицію неоднозначно було сприйнято в Євросоюзі, оскільки такий захід йде в розріз з принципами рівності і розвитку гуманітарних зв’язків всіх без винятку українців.

Причини для відмови в перетині кордону з ЄС

Вище згадувалося про те, що може стати причиною для відмови в перетині кордону з країнами Євросоюзу. Очевидно, що відмова в безвізовий перетин кордону піде за відсутності необхідного переліку документів. Наприклад, за кілька днів дії безвізового режиму стало відомо про декілька таких випадків. Причиною, як це не здасться дивним, стала відсутність біометричного паспорта. Тобто, люди намагалися перетнути кордон без візи зі своїми закордонними паспортами старого зразка.

Ще одна причина відмови – включення в санкційні списки осіб, які раніше були піддані депортації (висилку) за порушення міграційних правил або інших правил перебування в ЄС.
За першу добу дії безвізу державний кордон з країнами ЄС перетнули близько 2000 українців без пред’явлення віз. 78% з цієї кількості перетнули кордон на автомобілях, інші 22% – в пунктах пропуску авіаційного сполучення. З цієї кількості лише одиниці не змогли виїхати з країни в ЄС через порушення міграційних правил і відсутності біометричного паспорта.
Європа гостинно відкрила двері для українців, дозволивши долучитися до європейської культури, побуту, чогось навчитися, щось перейняти для себе. Безвіз з Євросоюзом надає прекрасні можливості для туризму і культурного відпочинку українців. Будемо ж гідні цього!