Фото

Что такое монокль? Фото на монокль

Монокль – об’єктив всього з однієї лінзою. Лінза обов’язково увігнуто-опукла, часто її називають меніском. З одного боку – монокль річ простіше нікуди, але з іншого боку, це дуже складне для розуміння і роботи пристрій.

В даному огляді представлено два монокля, один перероблений з об’єктива Геліос-44, а інший з об’єктива Геліос-44м-4. Обидва монокля дуже схожі. Найкраще монокль з перероблених Геліос поводяться на діафрагмах 4.0-8.0, майже завжди використовую їх на 5.6 і забуваю про кільце управління діафрагмою. Забавно, але якщо закрити діафрагму до 16.0, то об’єктив перетворюється в досить таки темний, але різкий об’єктив.

Діафрагмування на монокль з об'єктива Геліос-44м-4

Діафрагмування на монокль з об’єктива Геліос-44м-4

 

Монокль найкраще робити з об’єктива з великим світлосилою . Чим більше світлосила об’єктива – тим цікавіше буде малюнок. Зустрічав світлі думки про те, що діафрагма у монокля повинна бути кільцевою. Ну а навіть якщо не кільцевої, то хоча б розміщеної перед лінзою, а не за нею (як в звичайному об’єктиві).

Фото на монокль. Після дощу.

Фото на монокль. Після дощу.

Переваги :

  1. Просто неповторний малюнок . І ніякої редактор не зможе повторити легкість і об’ємність картинки. Якщо зробити кілька вдалих кадрів на монокль – то можна закохатися в нього на все життя.
  2. Дешевизна ізгтотовленія . Монокль можна виготовити самому. Як це зробити не важко буде знайти в интеренете. Зазвичай, простенькі монокль, такі як у мене, роблять з недорогих светосильних фікс об’єктивів на кшталт тих же Геліос-81н, Геліос-44м-Х.
  3. Об’єктив виходить дуже легкий і зовсім не потрібно переживати за його цілісність, навіть якщо він з ламається, завжди можна зробити ще один.

Недоліки:

  1. Сферичні і хроматичні аберації, дисторсия , падіння контрасту. Але в умілих руках ці недоліки перетворюються в достоїнства, головне правильний підхід. Навіть в контровому світлі з нього можна отримати цікаву фотографію для пейзажу.
  2. Складність фокусування . Чи не для людей зі слабкими нервами. Після переходу від автофокусна зуму на монокль може трошки боліти голова від спроб потрапити в різкість.
  3. Як і інший мануальний об’єктив, на більшості ціфрозеркальних DX камер від Nikon не працюватиме експонометр . Більш делатально як працювати з мануальної оптикою на системі Nikon в статті – радянська оптика . Як працювати на системі Canon в статті старі об’єктиви на Canon
  4. Практично неможливо зробити монокль з зумом
Фотографія на монокль. Вулиця після дощу. Яскраві сферичні аберації

Фотографія на монокль. Вулиця після дощу. Яскраві сферичні аберації

З приводу роботи з моноклем

При закритті діафрагми змінюється не тільки ГРИП, а й сама точка фокусування. Звичайний метод наведення на відкритій і знімок на прикритої – не підходить. Тому, наводитися на різкість потрібно вже на тій діафрагми, на якій плануєте знімати. Для полегшення фокусування на плівкових камерах бажано користуватися спеціальними екранами фокусування. На ціфрозеркальних камерах без додаткових засобів допоможе тільки пильне око, іноді Live View. Але навіть Live View допомагає дуже слабо і навести на різкість важкувато.

 Фотографія моноклів. Телефон

Фотографія моноклів. Телефон

З приводу картинки на монокль

Картинка дійсно незвичайна , власне тільки заради картинки люди і користуються моноклем. Монокль має найсильніші сферичні аберації (нерізкість між контрастними елементами на зображенні). І ці аберації служать добру службу для створення цікавих знімків. Особливо монокль цінується для створення портретів з цікавим ефектів. Також для натюрморту і пейзажу – там монокль може показати свій казковий малюнок.

Найбільше спотворення видно по краях кадру, тому, розміщуючи об’єкти в центрі фотографії, можна добре акцентувати на ньому увагу. Взагалі, з монокля дуже добре виглядають знімки роздруковані на А4.

Монокль відмінно передає обсяг . У портреті можна забути про дефекти шкіри і почати акцентувати свою увагу на характері портретованого. М’якість і легкість монокля дуже важлива для особового портрета. Може сферичні аберації і з’їдають різкість, але монокль дає контури зображення, що дуже і дуже важливо в фотографії.

Фотографія на монокль. Дим з труб нічного міста

Фотографія на монокль. Дим з труб нічного міста

Найцікавіше

А найцікавіше, що в постобробці неможливо повторити малюнок монокля . Так що якщо хтось запитає Вас, а чи не простіше просто отфотошопіть фотографію, скажіть йому, що малюнок монокля підробити не можна. У той же час, монокль у професіоналів користується попитом, а як такої об’єктив не випускають. Тобто не так то просто знайти монокль в продажу, набагато простіше замовити його виготовлення з робочого об’єктива або просто купити вже виготовлений. Eсли Ви шукайте монокль, то зверніть увагу, що є об’єктив монокль , а є просто монокль (як бінокль, тільки для одного ока).

При переробці Геліос-44 і Геліос-44м-4 шкала дистанції фокусування більше не працює, а сам об’єктив з 58мм перетворюється десь в 70мм короткий телевик. Для можливості нормально фокусуватися до об’єктиву потрібно приєднати пару подовжувальних кілець. Я користуюся моноклем від Геліос-44 за допомогою перехідника КП-42 \ Н. Об’єктив з таким кільцем прекрасно фокусується на нескінченності, чого не можна досягти за КП-42 \ Н без лінзи зі звичайним об’єктивом.

Приклади фотографій на монокль . Всі фотографії без обраоткі, тільки зменшений розмір і удрукований EXIF . Можете уявити собі, що стане з фотографіями, якщо до них ще й застосувати найпростішу обробку, таку як переклад фото в відтінки сірого, сепія і т.д.

Висновки

Монокль – дуже простий пристрій , яке дає неймовірно цікаву картинку. Якщо навчитися правильно користуватися моноклем, то можна творити реальні шедеври в фотографії. Зазвичай монокль отримують переробкою старого светосильного фікс об’єктива , ціна питання досить скромна.

[rpf]