Здоров'я

Депресія: 9 тривожних дзвіночків

Якщо у вас є хоча б 5 симптомів з цього списку, і вони турбують довше двох тижнів більшу частину дня, вам пора до лікаря. 

Зміст

  1. Пригнічений настрій, особливо в першій половині дня;
  2. Почуття провини, відчуття власної непотрібності;
  3. Зниження концентрації уваги і нерішучість;
  4. Порушення сну;
  5. Нездатність радіти тому, що колись робило щасливим;
  6. Зміна маси тіла;
  7. Незрозумілі болі в різних частинах тіла;
  8. Думки про суїцид.

Пригнічений настрій, особливо в першій половині дня.

Іноді депресія проявляється лише у вигляді легкого смутку, в інших випадках виникає глибока пригніченість, аж до того, що з’являються симптоми на фізичному рівні, найчастіше біль і відчуття тяжкості в грудях. У складних випадках здається, що жити далі просто неможливо.
Ці симптоми найсильніше виражені вранці. До вечора може ставати краще.

Почуття провини, відчуття власної непотрібності

Вміти визнати свою провину – риса сильної людини, а ось шукати її буквально в кожному вчинку і постійно думати про неї – одна з ознак депресії.
В голові весь час прокручується одна і та ж платівка. Людина раз по раз згадує ситуації, в яких зробив помилку, «недобре» надійшов. Думає, що потрібен і нікому не потрібний. Постійно «передчуває» нещастя, в якому він сам нібито винен.

Якщо ви вважаєте, що все ваше життя була жахливе, і що скоро піде страшна розплата, хоча реальних підстав так думати немає, потрібно терміново звернутися до лікаря.

Зниження концентрації уваги і нерішучість

Часто стали зривати дедлайни? Не встигаєте справлятися з важливими справами?
Коли людина в стані депресії, йому складно сфокусуватися на поточних завданнях. Щоб зробити вибір і прийняти рішення, доводиться докладати величезних зусиль.
Мозок настільки занурений в стан смутку і внутрішньої спустошеності, що на інше просто не залишається ні сил, ні часу. Це змушує приймати необдумані рішення і помилятися з вибором. Людина діє ризиковано, собі на шкоду.

Порушення сну

Депресія може змусити вас спати занадто багато або занадто мало. Якщо ви постійно відчуваєте себе як вичавлений лимон, ви будете спати більше, ніж зазвичай. Деякі люди «тікають» в сон від печалі і поганих думок.

В інших випадках тривожні негативні думки, навпаки, не дають заснути, стають причиною дефіциту сну і безсоння.

У свою чергу, якщо людина недосипає, його внутрішній годинник – біоритми – збиваються, і він відчуває себе ще більш втомленим, сильніше порушується концентрація уваги. Виходить свого роду порочне коло.

Нездатність радіти тому, що колись робило щасливим

Можливо, ви завжди з нетерпінням чекали п’ятничного вечора, щоб поїхати на фітнес, а останнім часом якось не хочеться. Або ви любили збиратися з друзями, а тепер придумуєте відмовки, аби не йти в гості.

Якщо раніше вам щось подобалося, а зараз зовсім не приносить задоволення, це з великою ймовірністю вказує на депресію.

Як і у випадку з дефіцитом сну, замикається порочне коло. Депресія позбавляє вас здатності отримувати задоволення від улюблених занять, і ви перестаєте робити те, що могло б хоч якось підвищити ваш настрій.

Зміна маси тіла

Деякі люди з депресією худнуть, інші набирають вагу. Багато в чому це пов’язано зі зміною харчових звичок.

Через негативні думки ви можете забувати вчасно поїсти, або вам просто не хочеться, або немає бажання готувати їжу. Іноді спостерігається протилежна ситуація: їжа стає засобом, який допомагає хоча б на час, хоча б трохи підняти настрій.
Це симптоми тривожного розладу, але іноді вони вказують на депресію.

Люди з депресією часто відчувають і тривогу – відчуття небезпеки, що насувається, неприємні передчуття, у деяких трапляються напади паніки. Ці стани виникають без видимих ​​причин, супроводжуються нав’язливими думками.

На фізичному рівні підвищена тривожність проявляється у вигляді посиленого серцебиття, пітливості, порушення сну.
Якщо у вас стало часто і без причин виникати занепокоєння, внутрішнє напруження, цілком можливо, що це не депресія. Але до лікаря краще все одно сходити.

 

Незрозумілі болі в різних частинах тіла

При депресії можуть турбувати головні болі, болі і «спазми» в шлунку, нудота, больові відчуття в шиї, спині.

З болями все складно – вони бувають викликані сотнями різних причин: захворюваннями внутрішніх органів, ураженнями нервів, неврозами, психічними розладами. Якщо ви впевнені, що у вас немає ніяких хвороб, і ви не можете пояснити причину болю, є привід запідозрити депресію. Уточнити діагноз допоможе обстеження.

Думки про суїцид

Це самий грізний симптом депресії. Сюди ж відноситься небажання жити, але без суїцидальних думок. Цей виняток із загального правила: навіть якщо у вас немає інших симптомів з списку, але протягом двох тижнів ви регулярно думаєте про самогубство, потрібно йти до лікаря. Такі думки представляють безпосередню загрозу для вашого життя. Може трапитися непоправне.

Якщо ви встигли обміркувати, яким способом зробите суїцид, і вибрали вдалий час – це вже не «дзвіночок», а гучний сполох. Допомога лікаря потрібна терміново.