Фото

Експозиція. Поправка експозиції. Що таке експозиція і як її корегувати?

Експозиція – це кількість світла, потрібне для створення фотографії. Нічого складного.

Експозиція дозується основними засобами:

 1. витримкою
 2. діафрагмою
 3. Значним світлочутливості ISO
 4. Спалахом (або іншими освітлювальними приладами)

В основному, в цифровій фотографії прийнято говорити, що експозиція залежить тільки від витримки , діафрагми і ISO, але насправді все, хто так кажуть, опускають роботу спалаху.

Експозиція міряється в одиницях експозиції EV (Exposure Value).

Експозиція знімка без зміни + -0

Експозиція знімка без зміни + -0

Важливо: якщо зафіксувати значення ISO і потужність спалаху (як, наприклад на старих плівкових камерах), то залишиться можливість змінювати тільки витримку затвора фотоапарата і діафрагму об’єктива. В такому випадку, витримку і діафрагму називають експопарою. Вони пара, тому, що при зміні однієї, інша підлаштовується під другу. Цю підстроювання якраз здійснює камера.

Найважливіше: змінюючи один з параметрів основної четвірки, потрібно змінити і один з трьох інших для збереження поточної експозиції. Так, змінюючи витримку, потрібно буде змінити значення діафрагми , або значення ISO для збереження поточного значення експозиції.

Експозиція зрушена на 1.33 ступені вліво, так як на знімку багато темних ділянок

Експозиція зрушена на 1.33 ступені вліво, так як на знімку багато темних ділянок

За правильну експозицію в камері відповідає експонометр. Точкове – це спеціальний датчик в камері, який робить вимір кількості світла, «поглинається» об’єктивом, і розраховує «правильні» параметри витримки , діафрагми і значення ISO, а іноді і потужності спалаху для створення «правильної» експозиції.

Під правильною експозицією зазвичай мають на увазі збалансоване заповнення знімка світлими і темними ділянками, зазвичай, експонометр пробує зробити «правильну» гистограмму. Взагалі, як експономерт це робить, дуже складно пояснити на пальцях.

 Експозиція зрушена на 1.33 ступені вліво, хоча, по ідеї тут потрібно було зрушувати вправо. Це специфіка самої камери.

Експозиція зрушена на 1.33 ступені вліво, хоча, по ідеї тут потрібно було зрушувати вправо. Це специфіка самої камери.

Замір експозиції в автоматичних режимах

В автоматичних режимах, практично у всіх режимах крім P, A, S, M камера повністю сама визначає параметри витримки , діафрагми і ISO. Якщо включена спалах, то ще й розраховується потужність для спалаху. Залежно від режиму зйомки вираховуються пріоритети того чи іншого параметра в експозиції.

Без поправки експозиції

Без поправки експозиції

Поправка експозиції

Зазвичай камера (фотоапарат) має можливість зрушити загальну експозицію знімка вліво або вправо по гістограмі (або додати кількості світла, або зменшити кількість світла). За це відповідає спеціальна кнопка, яку дуже легко знайти, вона має позначення «+ -«. Наприклад, на камерах Nikon, поправку «+ -» можна використовувати тільки в творчих режимах P, A, S, M, у всіх інших режимах поправка буде недоступна.

Поправка експозиції. Наочно видно, що змінилося. -1, 0, +1

Поправка експозиції. Наочно видно, що змінилося. -1, 0, +1

Поправка експозиції з виключеною спалахом і вимкненим авто ISO:

 1. У режимі A (пріоритет діафрагми ) – при використанні «+ -» камера буде змінювати витримку затвора для компенсації експозиції
 2. У режимі S (пріоритет витримки ) – при ісопльзованіі «+ -» камера буде змінювати діафрагму для компенсації експозиції
 3. У режимі M (ручний режим) – камера не реагуватиме на поправку «+ -» якщо вимкнена функція АВТО ISO. Якщо ж функція АВТО ISO включена, то камера буде змінювати значення ISO.
 4. У режимі P (програмний режим) – камера може змінювати і витримку і діафрагму

Якщо ж спалах включена, то компенсація відбувається і зі зміною потужності спалаху і інших параметрів. Особливо, при включеній спалаху (в режимі автоматичної потужності спалаху TTL) сильно відчувається поправка «+ -» при ручному режимі M.

Поправка потужності спалаху

Ще одним ускладненням при роботі з «+ -» є окрема функція поправки потужності спалаху. Ця функція має піктограму таку ж як і «+ -«, але ще додається значок блискавки. Ця функція безпосередньо впливає на поправку потужності спалаху. Змінюється точно так же, на певну кількість EV Дуже складно розраховувати одночасно поправку потужності спалаху та експозиції. Наприклад, якщо включена звичайна поправка експозиції «+ -» c значенням + 0.3EV і «блискавка + -» з значенням + 0.7EV, то загальна експозиція буде мати зрушення + 1EV.

А ще гірше, що потужність спалаху при використанні зовнішніх спалахів змінюється в двох місцях – на камері, і на самій спалаху. На камері може стояти поправка потужності спалаху + 1E.V., А на самій зовнішньої спалаху може стояти поправка потужності -0.7EV в кінцевому підсумку фотографія отримає + 0.3EV поправки загальної експозиції від стандарту, який запропонує автоматика камери.

А якщо накрутити все три значення поправок експозиції: спалахи в меню камери, зовнішнього спалаху і загальної експозиції, то чорт ногу зламає розраховувати кінцевий результат.

Сильна поправка експозиції в ліво (в сторону тіней), щоб додати знімку потрібний ефект силуету.

Сильна поправка експозиції в ліво (в сторону тіней), щоб додати знімку потрібний ефект силуету.

Навіщо потрібна поправка експозиції

Поправка потрібна для створення потрібної фотографу експозиції знімка. Камера завжди намагається зробити щось середнє, яке зовсім не годиться для створення потрібного ефекту на фотографії. Тому, фотограф робить поправку і отримує або трохи світліший знімок, або, трохи темний.

Чи не зручніше чи замість поправки експозиції використовувати ручний режим?

Ні, не зручніше, коли йде активна зйомка, то краще за все працювати в напівавтоматі P, A, S і виконувати поправку, ніж навмання робити знімки. Як показує мій досвід, повністю ручний режим хороший тільки для неспішних сцен, фотоексперіментов, студійної зйомки. Якщо знімати в напівавтоматі P, A, S, то зазвичай камера робить більш-менш нормальну експозицію, яку легко дотягти, знімаючи в RAW.

Навіщо взагалі в ручному режимі М поправка експозиції?

 1. При включеній спалаху сучасні камери все таки роблять замір екпозиції і за допомогою потужності спалаху пробують зробити «правильні знімок», враховуючи поправку від заміряний норми. Поправка працює, тільки якщо сцена недотриманою на думку камери.
 2. При включеному авто ISO сучасні камери, також, все таки роблять замір екпозиції і за допомогою підстроювання ISO пробують зробити «правильний знімок», враховуючи поправку від заміряти норми.
 3. У видошукачі зручно дивитися відхилення експозиції з вказаною поправкою від норми, яку показує камера.
 4. При переході в інший режим, наприклад P, A, S поправка «+ -» починає працювати, іноді, це дуже зручно.
 Сильна поправка експозиції вліво для того, щоб врятувати фактуру шкіри від пересвета, частий прийом при зйомці людей

Сильна поправка експозиції вліво для того, щоб врятувати фактуру шкіри від пересвета, частий прийом при зйомці людей

Коли потрібно використовувати поправку експозиції?

Насправді, саме фотограф вирішує, коли і навіщо потрібно йому виконувати поправку експозиції. Є загальні рекомендації:

 • Збільшувати компенсацію при зйомці білого на білому
 • Зменшувати при зйомці чорного на чорному (чорного кота на чорному тлі)
 • Звичайною поправки експозиції, коли експозамер камери «бреше».

Але, кожна сучасна ціфрозеркальних камера має свій власний експозамер, який заміряє за своїми критеріями. Потрібно звикнути саме до своєї камери, знати точно, в яких сценах камера зробить «Пересвет» або «недосвет». Наведу фактичний приклад: моя простенька камера Nikon D80 має погане властивість зрушувати експозицію в світлі тони, тим самим робити переекспонування сцени.

Особистий досвід

Я частенько використовую поправку експозиції. В основному, не більш ± 2 ev Всі сучасні ЦЗК мають таку функцію, і це дуже зручно і практично. Я не даю порад по налаштуванню експозиції, так як кожен сам повинен вирішити, як саме підкреслити за допомогою експозиції потрібну атмосферу в фотографії.

Іноді і зі спалахом камера нормально відпрацьовує експозицію

Іноді і зі спалахом камера нормально відпрацьовує експозицію

Нічого не зрозуміло і складно

Якщо не знаєте як, краще поправляти експозицію, спробуйте скористатися брекетінгом ескозіціі. А ще простіше – знімайте в RAW або змінюйте експозицію в RAW конверторі, такому як Adobe Camera Raw, Adobe Lightroom і рідних програмах для камери. З RAW можна практично без втрати якості балуватися поправкою експозиції на + -2 EV

Світло ліхтаря з поправкою експозиції

Світло ліхтаря з поправкою експозиції

Висновок:

Поправка експозиції допомагає досягти потрібного ефекту в фотографії і просто підкоригувати автоматику виміру експозиції в камері. Поправка експозиції – це творчий елемент, який завжди потрібно підбирати індивідуально для кожного знімка. Якщо є питання з приводу поправки експозиції, задавайте в коментарях, так як тема досить складна. Раджу ознайомиться із суміжною темою – методи виміру експозиції.

[rpf]