Рослини

Фіалки кімнатні: догляд в домашніх умовах, фото, розмноження, пересадка, хвороби та шкідники

Домашня кімнатна фіалка (сенполія) – світлолюбива рослина. Вона віддає перевагу яскравому, але розсіяному світлу, абсолютно не переносить прямого сонячного освітлення за винятком зимових місяців. Фіалка чудово росте на вікнах східного і західного напрямку. Влітку фіалку рекомендується притіняти від прямого сонячного світла.

Фіалки кімнатні: догляд в домашніх умовах, фото, розмноження, пересадка, хвороби та шкідники

Фіалки кімнатні: догляд в домашніх умовах, фото, розмноження, пересадка, хвороби та шкідники

Температура

Фіалка (Сенполия) абсолютно не переносить низьких температур і протягів, тому її не можна виносити на балкон або в сад. Оптимальна температура повітря для неї 18 – 21 ° на протязі всього року.

Якщо рослинам забезпечити період спокою протягом шести тижнів при більш низькій, ніж зазвичай, температурі (13 – 15 °) і зменшеному поливі, тільки раз в тиждень, це буде сприяти рясному і великому цвітінню.

Такий прийом стимулює зав’язування великого числа квіткових бутонів, і його можна застосовувати в будь-який час року. Але пам’ятайте що температура 12 ° є для фіалок критичною, а також те, що листочки не повинні торкатися холодного віконного скла.

Полив

Як поливати фіалки?

Поливати фіалки (сенполії) водою кімнатної температури потрібно дуже помірно і обережно, краще наливати воду в піддон, щоб не допустити її потрапляння на листя. Можна також використовувати метод занурення. Слідкуйте щоб субстрат був завжди вологим. Домашня фіалка не переносить пересушування грунту.

Помістіть горщик з фіалкою в контейнер і заповніть контейнер водою трохи нижче краю горщика. Залиште на 15 хвилин, а потім дайте можливість воді стекти.

Не допускайте попадання води в середину розетки фіалки, на листя і квітки інакше вони можуть почати гнити.

Для того щоб підтримати необхідну вологість повітря рекомендується не обприскувати саму рослину, а помістити горщики в піддони, заповнені вологими галькою, торфом або сфагнумом і переконатися, що дно горщика не торкається води.
Вода для поливу повинна бути обов’язково кімнатної температури і відстояною не менше доби.

Добрива

З добрив кімнатним фіалкам особливо необхідний фосфор, так як саме він сприяє рясному цвітінню. Можна додати трохи азоту та калію (3: 1: 1). У період активного росту і цвітіння один раз в 20 – 25 днів внесіть розчинені у воді добрива.

Посадка і пересадка

Коли пересаджувати фіалки?
Пересаджувати домашні фіалки рекомендується не рідше двох разів на рік в горщики діаметром від 5 до 13 см. Слідкуйте щоб довжина оголеної частини стебла була більше 6 см.

Пересаджувати, коли листя фіалки стають дрібними і їм тісно. Використовуйте горщик тільки на один розмір більше: вони краще цвітуть в трохи тісному горщику.

Як правильно пересадити фіалку?

При регулярній пересадці з поглибленням рослини формуються добре розвинені симетричні розетки фіалки. У міру розростання фіалок у них з’являються бічні розетки, які рекомендується вчасно видалити. Така хірургічна операція сприятиме кращому цвітінню.

Якщо ви не змогли вчасно видалити бічні відростки, то навесні при посадці розділіть рослину що розрослася на стільки частин, скільки утворилося кущиків (розеток).
Пересаджують зазвичай і молоді і вже дорослі рослини фіалок щороку, краще навесні.


Як пересадити фіалку

 1. Пересаджуйте фіалки навесні, коли листя густе і молоде а листочки маленькі і бліді. Спочатку добре полийте рослину в старому горщику.
 2. Підготуйте горщик на один розмір більше з дренажем і шаром вологого грунту на основі торфу.
 3. Підтримуйте старий горщик, пальці повинні бути з обох сторін стебел. Злегка постукайте краєм горщика. Це допоможе витягти рослину разом із землею.
 4. Обережно видаліть старий грунт з коріння, використовуючи паличку чи олівець. Щоб не зашкодить коріння.
 5. Поставте рослину по центру нового горщика корінням на грунт.
 6. Додайте нової грунтової суміші для заповнення горщика. Переконайтеся, що всі корені прикриті. Ущільните грунт. Залиште на два дні в тіні без води, щоб змусити коріння прорости в грунт.

Грунт ( субстрат) для фіалок

Субстрат для фіалки (сенполії) складається з листової землі, торфу, крупнотолченого вугілля і піску (3: 2: 1: 1). При можливості можна додати добре перепрілий гній. Фіалки можна вирощувати на гідропоніці.

Розмноження фіалок

Фіалки (сенполії) можна розмножувати вегетативним і насіннєвим способами, але розмноження листковими живцями – головний спосіб.
Зазвичай лист обрізають з черенком 2 – 3 см. Вкорінюється він дуже просто в піску або в будь-яких супіщаних грунтах.
При живцюванні лист фіалки заглиблюють в субстрат на одну третину листової пластинки. Потрібно добре полити і можна накрити поліетиленом, підтримуваним дротом. Знімайте покриття на 5 хвилин в день і не дозволяйте грунтові пересохнути. Тримайте при температурі 21 °.

Після того як на поверхні субстрату виростуть мініатюрні розетки з листочками, їх можна розсаджувати в горщики на постійне місце. Посуд бажано використовувати неглибокий, досить широкий.

Також листові черешки можна опустити в воду, на укорінення зазвичай йде 25 – 30 днів. Потім листовий пагінець посадіть в грунт разом з утвореними на ньому молодими рослинки. Коли вони підростуть, відокремте їх від материнської рослини.

Молоді рослини фіалки після живцювання зацвітають через 6 – 8 – 10 місяців.

Насіннєвий спосіб більш копіткий, вимагає більше часу, але дає можливість отримати нові форми.

Хвороби й шкідники фіалок

Плями на фіалках. Плями на листках фіалки.

 •  Якщо плями на листі фіалки світло-жовті – це результат сонячного опіку, було занадто багато прямих сонячних променів.
 •  Якщо плями коричневі – мав місце полив холодною водою.
 •  Якщо листя фіалки бліднуть, значить або необхідна підгодівля, або занадто багато прямого сонячного світла.
 •  Листя фіалок жовтіють через сухість повітря, поганого освітлення або навпаки рясне сонце і неправильний полив.
 • Фіалка може покритися плямами, коли ви їй різко поміняли освітлення з штучного на природне. Переставте рослину на інше вікно або почекайте, поки фіалка звикне до нових умов.

Гниє фіалка.

Листя і квітки фіалки гниють. При порушенні умов вирощування (важкий грунт, надлишковий полив, використання холодної води, різкі перепади температури) в молоді корінці фіалки проникає гриб, що викликає загнивання коренів і черешків листя. Дайте можливість просохнути, поки рослина не відновилося.
Хворі фіалки обробляйте фунгіцидами, видаляючи загнили частини і висохлі квітки.

Фіалка в’яне.

Листя фіалки скорочення або виглядають млявими і зневоднених. Необхідний полив.

Листя фіалки дрібні.

Листя фіалки дрібні і ростуть дуже близько один до одного. Необхідна пересадка.

Шкідники фіалки.

Найчастіше домашні фіалки уражаються білокрилкою, борошнистим червецем, цикламеновим кліщем.

Yaroslava H.