Фото

Гістограма. Що таке гістограма в фотоапараті?

Гістограма – це діаграма по тоновому розподілу пікселів на знімку.

Гістограма. Що таке гістограма в фотоапараті?

Гістограма. Що таке гістограма в фотоапараті?

 

Зліва направо (по горизонталі) вказана яскравість, а від низу до верху (по вертикалі) кількості площі фотографії тієї чи іншої тональності. Часто кажуть, що вертикальні стовпці просто показують співвідношення кількості пікселів тій чи іншій тональності. Тобто, діаграма показує скільки на знімку переважає світлих або темних відтінків, скільки зелених або червоних або інших відтінків кольорів на знімку більше. Гістограми бувають різні. У фотографії, в основному, використовують трьох типів:

  1. Загальна гістограма експозиції (яка на малюнку нижче).
  2. Гістограма по кожному з трьох основних кольорів, таку гістограму часто називають RGB – red, green, blue – червоний, зелений, синій (як на інших прикладах)
  3. Гібридна гістограма для загальної експозиції і для основних кольорів (часто, просто на гістограму по експозиції накладають гистограмму RGB).

Як користуватися гістограмою

Гістограма

Гістограма

Гістограма показує скільки темних або світлих ділянок на знімку, який загальний баланс експозиції знімка.

Фотографія з величезним темним ділянкою. Гістограма «зрушена» вліво.

Фотографія з величезним темним ділянкою. Гістограма «зрушена» вліво.

Гістограму часто поділяють на 3-4 частини. Частина гістограми з самого лівого краю називають «тінями» або темними тонами, так як ця область показує на скільки сильні темні ділянки зображення. Крайню праву частину «світить» або світлими тонами, так ця частина показує скільки кількість світлих ділянок на гістограмі. Середину – «півтінями» або середніми тонами. Саму крайню праву частину іноді називають областю засвічення, якщо в самому крайньому правому куті є сплеск на гістограмі, то, швидше за все, фотографія переекспонірованная.

Світлих ділянок на фото більше, ніж темних. Пік гістограми зрушать вправо

Світлих ділянок на фото більше, ніж темних. Пік гістограми зрушать вправо

Чим корисна гістограма?

  1. З її допомогою легко контролювати недодержка (недоекспонувати зображення) і переосвітлення (переекспонований). При перетримки пік (вершина на діаграмі) буде видно в правій стороні гістограми, а при недоекспонірованность пік буде спостерігатися в лівій стороні гістограми.
  2. Точно підлаштовувати експозицію
  3. Контролювати колірні канали на фотографії. За допомогою гістограми можна визначити колірну насиченість знімка.
  4. Контролювати контраст. За гистограмме можна легко вгадати на скільки контрастна картинка.
Темних ділянок на фото більше, ніж світлих. Пік гістограми зрушать вліво

Темних ділянок на фото більше, ніж світлих. Пік гістограми зрушать вліво

Якою має бути гістограма?

Єдиного відповіді на дане питання не існує. В ідеальному випадку вид гістограми повинен нагадувати форму дзвони (коли я вчився в інституті, таку форму називали гауссіаной). За ідеєю, така форма найправильніша – адже на зображенні буде мало дуже яскравих і дуже темних об’єктів, а переважати будуть середні тони на фотографії. Але як показує практика, все дуже сильно залежить від типу і ідеї самої фотографії. Гістограма – це суто математичне опису фотографії (мистецтва), а як відомо, дуже складно описувати красиві речі математично, тим більше за допомогою такого простого методу, як гістограма. Тому, не потрібно наводити знімок до шаблонного увазі по гістограмі. Гістограмою потрібно користуватися просто як додатковим інструментом при створенні фотографії.

Гістограма фотографії. Тон зрушать в область світлих тонів. Контраст невисокий.

Гістограма фотографії. Тон зрушать в область світлих тонів. Контраст невисокий.

Коли я використовую гистограмму?

Особисто я використовую гистограмму всього в двох випадках – коли потрібно перевірити експозицію знімка при яскравому освітленні, коли самого знімка на дисплеї камери практично не видно. Це можуть бути умови річного пляжу або яскравого сонця в горах. При таких умовах просто не видно того, що на знімку, тому, я дивлюся на гістограму, щоб приблизно прикинути відхилення експозиції . І, по-друге я використовую гистограмму при редагуванні фотографій, дуже зручно визначати ключ, в якому зроблена фотографія по гістограмі, а іноді підганяти фото за допомогою коригування частини кривої гістограми. Наприклад, іноді я просто беру «світла» в гістограмі і повзунком рухаю їх вліво – рухаю в тіні, фотографія виходить без пересветов. Таку гістограму, як на прикладах в даній статті, дає ViewNX 2.

Фотографія з класичним видом гістограми

Фотографія з класичним видом гістограми

Висновки

Гістограма – корисний інструмент фотографа . Користуватися гістограмой чи ні – вирішувати Вам, можна чудово обходитися і без неї, або все ж розібратися в її властивості і використовувати її при обробці фотографії або коригування точної експозиції.

[rpf]