Навчання

Куди вступати? Перевірка свого покликання: 7 питань

У той самий час, коли випускники вирішують, в який вуз віднести документи, а ті, хто не добрав балів на ЗНО, думають про вступ до коледжу або працевлаштування, психолог і телеведучий Андрій Максимов випустив нову книжку – на цей раз для підлітків. Можливо, вона допоможе у важкій ситуації вибору, тому що присвячена в тому числі і покликанням, пошуку справи життя. Так, автор категорично не радить читати цю книгу батькам (говорить, дорослих вона буде дратувати) – так що дорослих читачів сайту ми попередили.

Куди вступати? Перевірка свого покликання: 7 питань

Куди вступати? Перевірка свого покликання: 7 питань

 

Зміст:

 1. Покликання – це бажання;
 2. Покликання і гроші;
 3. Метод знаходження покликання;
 4. Перевірка покликання лінню і нудьгою;
 5. А якщо подобається відразу кілька справ?
 6. А якщо у мене немає покликання?
 7. Знайшли покликання? Перевірте себе: 7 питань.

Покликання – це бажання

 

Покликання – це не знаходження престижної, високооплачуваної роботи. Це знаходження тієї справи, якою вам хочеться займатися.

У знаменитому Гарвардському університеті кілька років вивчали велику групу випускників, які домоглися в житті поставлених цілей. З’ясувалося, що у 85% (!) Все вийшло, тому що вони до цього прагнули, і лише у 15% – тому що у них були здібності.

Ось сила бажання! Прагнення здійснюється тільки в тому випадку, коли ти дуже хочеш його здійснити.

Може бути, ви знаєте, що в нашому світі живе такий унікальний чоловік – Нік Вуйчич . У нього немає кінцівок. Всі радили молодому Ніку стати бухгалтером, вважаючи, що для людини, у якої немає ні рук, ні ніг, це цілком підходяще заняття.

Але Ніка це заняття зовсім не захоплювало! Він мріяв стати проповідником, їздити по всьому світу і розповідати людям про те, як можна стати щасливим! Ніщо, здавалося б, не сприяло здійсненню цієї мрії. І в першу чергу його фізичний стан. Але бажання перемогло. І сьогодні Нік Вуйчич – один з найзнаменитіших і, до слова сказати, високооплачуваних проповідників світу.

Ви ніколи не замислювалися над тим, що в усі віки все – без винятку – великі люди займалися тільки тим, що їм цікаво? Велика людина – це той, хто знайшов покликання і присвятив своє життя його реалізації. У великих людей в житті була маса проблем, безліч труднощів. Але вони – всі! – працювали із задоволенням. Чому?

Тому що робили те, що хотіли. Неможливо домогтися серйозних успіхів у справі, якщо ви робите його, скажімо, тільки заради грошей чи заради престижу.

“Ви зрозумієте, що знайшли предмет своєї пристрасті, – пише Нік Вуйчич, – коли ваші таланти, знання, сили і готовність працювати з’єднаються і наповнять вашу душу такою радістю, яка знайома тільки дитині, яка отримала улюблену іграшку. Робота і задоволення зіллються воєдино”.

Ви можете заперечити: мовляв, де великі люди і де я?

А можете спробувати взяти з них приклад.

Ваш вибір.

Покликання і гроші

“Ну, добре, – так і чую я ваш голос – голос читача моєї книги. – Про те, що покликання – це бажання, ми зрозуміли. Але гроші адже ніхто не відміняв, правда? Це що ж виходить? Коли ти шукаєш, як і куди докласти свій талант, фінансову сторону взагалі не треба мати на увазі? ”

Все – без винятку – великі люди займалися своєю роботою з захопленням і задоволенням. Вони могли орати по двадцять чотири години на суті, тому що дуже любили свою справу. У роботі їм подобався процес, а не результат. Деякі з них досягли величезного матеріального благополуччя. Іншим це не вдалося. Але і ті й інші були щасливі. Тому що щасливим може бути тільки захоплений своєю справою чоловік.

Вибираючи роботу з матеріальних міркувань, ви автоматично викреслюєте себе зі списку тих, хто може хоча б спробувати стати кимось видатним.

Я з повагою ставлюся до грошей. Я розумію, що вони відкривають великі можливості. Я розумію, що вони потрібні. Але мені дуже подобається вислів якогось генія, по-моєму, великого французького письменника Оноре де Бальзака, який стверджував, що гроші – хороші слуги, але погані господарі. Гранично точно сказано!

Навколишній світ нескінченно кричить вам – з екранів телевізорів, зі сторінок глянцевих журналів, з рекламних плакатів: “Багатій! І твоє життя стане прекрасним!”. І майже ніхто і ніколи не говорить: “Знайди своє покликання! Відкрий себе! І ти станеш щасливий!”.

У чималому ступені саме тому ви бачите навколо себе так багато людей – і багатих, і не дуже, і навіть бідних, – які займаються нелюбимою справою і страждають з цього приводу.

Це вибір. І крім вас його ніхто не зробить.

 

Метод знаходження покликання

Метод знаходження покликання розроблений мною на основі методу природовідповідності Йоганна Генріха Песталоцці. Нагадаю, що Песталоцці виходив з того, що завдання людини – відкрити і розвивати в собі талант, закладений Природою (Богом). Звідси і назва його методу.

Геній педагогіки вважав, що людина повинна займатися пошуком покликання починаючи років з п’яти, більш того – років в сім він уже може в загальному визначитися з тим, чим займатися в житті.

Мій метод створений для батьків, які повинні допомогти своїм дітям знайти покликання. Однак якщо людина, що знаходиться в віці розвідника, читає цю главу в надії визначитися зі своїм покликанням, значить, батьки прогавили той вік, коли треба було сприяти розвіднику в пошуку свого таланту. І тепер вам доведеться це робити самому.

Перше завдання: зрозуміти, що вам подобається робити найбільше. Ще раз підкреслю: не те, що принесе вам в майбутньому великий дохід; не те, що дається вам легко; а то, що вам робити подобається, що робить ваше життя цікавим, без чого вам важко існувати.

Наприклад, вам подобається грати на комп’ютері.

О’кей. Але гра на комп’ютері не може бути справою життя.

Чому?

Тому що світ так влаштований, що справа людини неодмінно має бути направлено на інших. Інакше світ розвалиться.

Гра на комп’ютері не може бути справою життя, а вигадування нових комп’ютерних ігор – може.

Маленький Уолт Дісней з дитинства обожнював малювати. А хлопчисько Джон на прізвище Рокфеллер з ранніх років записував свої парафії-витрати в маленьку книжечку: йому подобалося спостерігати рух грошей. В результаті перший став великим мультиплікатором, а другий – великим бізнесменом.

Дуже важливо спостерігати за собою і думати, яке з ваших уподобань може стати вашим покликанням.

Вам подобається спілкуватися з людьми? Чудово. Значить, ваша майбутня професія може бути пов’язана зі спілкуванням. Наприклад, психолог. Або журналіст, але в цьому випадку ви повинні любити писати, тому що навіть теле- і радіожурналіст доводиться писати багато текстів.

Вам подобається бути організатором? Є величезна кількість професій, пов’язаних з цією справою. Наприклад, продюсер.

Головне – не боятися своїх бажань!

Перевірка покликання лінню і нудьгою

Наступний етап – найголовніший. Я називаю його постановкою більш складних творчих завдань.

Що це означає?

Вам подобається малювати. Відмінно. Ви малюєте те, що Бог на душу покладе. Ускладніть собі життя. Спробуйте намалювати те, чого ви ніколи не малювали, скажімо, портрет або пейзаж.

Вам подобається займатися фізикою. Дуже добре. Ви легко вирішуєте завдання свого класу? Чудово! Спробуйте вирішувати завдання більш складні.

Якщо те, що вам подобається робити і є ваше покликання, то більш складні проблеми будуть вас тільки розохочувати, викликати інтерес. Може бути важко, іноді навіть тимчасово можуть опускатися руки, але бажання обов’язково переможе.

А якщо не переможе?

Значить, бажання не було.

Покликання ні в якій мірі не скасовує працю, але воно робить її бажаною.

Багато знаменитих музикантів розповідали мені, що на початку своєї кар’єри неодмінно наступав момент втоми від музики. Наприклад, коли треба було вчити гами. Але рано чи пізно бажання грати все одно брало верх.

Ви ніколи не замислювалися: чому людина ніколи не лінується робити те, що йому цікаво? Якщо вам подобається малювати або вирішувати завдання з фізики, то ви можете, звичайно, втомитися від цього заняття, але так, щоб вам було лінь це робити … Навряд чи.

Якщо лінь, то є небажання продовжувати роботу, постійно виникає, коли ви робите те, що вам здається вашим покликанням, – це ознака того, що ви на невірному шляху.

Нудьга – це те, чого категорично не може бути, коли розвідник реалізує свій талант. І якщо ви регулярно її відчуваєте, займаючись якою-небудь справою, значить, треба знову прислухатися до себе, шукати нові бажання і перевіряти їх новими творчими завданнями.

У тому, щоб відмовитися від однієї справи і пуститися на пошуки нового, нічого страшного немає.

А якщо подобається відразу кілька справ?

Ось тут вже настає черга усвідомленого рішення.

Один мій знайомий розвідник мріяв бути артистом. Але при цьому він дуже добре грав у футбол. І одного разу його, п’ятнадцятирічного, покликали в професійний футбольний клуб.

Настав момент вибору. Професійно займатися футболом і одночасно ходити в театральну студію і грати на сцені було явно неможливо.

Молода людина задумалася. Порадився з батьками. Поговорив з тренером і керівником театральної студії. Прикинув, де б він хотів себе бачити все життя: на футбольному полі або на сцені і телеекрані …

І вибрав акторство. Головним аргументом було те, що в футбол він зможе грати завжди. Хай не на професійному рівні, але ця гра від нього не піде. А ось акторством на дилетантському рівні займатися неможливо.

А якщо у мене немає покликання?

Знайте, що так не буває. Немає на землі такої людини, якій би Господь (Природа) не дав би ніякого покликання. Я переконаний, що Бог (Природа) створює тільки солістів. У масовку люди перетворюють себе самі.

І що робити?

Шукати. Слухати себе. Радитися з тими людьми (і дорослими, і ровесниками), чия думка для вас важлива. Буває і так, що людина не вірить, що якісь його прагнення можуть стати професією. Тут-то і можуть допомогти мудрі порадники.

Пошук покликання – це така справа, що завжди закінчується успіхом. Тут не може бути поразки, якщо ви робите його усвідомлено, орієнтуючись на власні бажання.

Знайшли покликання? Перевірте себе: 7 питань

Якщо вам здається, що ви знайшли ту справу, яка може стати вашим покликанням, задайте собі питання, які рекомендує ставити Нік Вуйчич . Прочитайте їх уважно і спробуйте на них відповісти.

 • Що збуджує вас?
 • Що змушує з радістю зустрічати кожен день?
 • Що ви готові робити безкоштовно – аби робити?
 • Від чого ви ніколи не втомлюєтеся?
 • Чи є щось, за що ви готові віддати всі свої матеріальні блага?
 • Заради чого ви готові пожертвувати будь-яким комфортом, аби займатися улюбленою справою?
 • Досягнення в якій області приносять вам глибоке задоволення?

У вас є відповіді на ці питання?

Відмінно! Значить, справа зроблена: ви знайшли своє покликання, іншими словами – встали на шлях досягнення щастя.

Yaroslava H.