Фото

Макрокільця: основні аспекти, приклади фото

Що таке макрокольца – це звичайні порожнисті трубки, які змінюють робочий відрізок Вашого об’єктива. Тобто це просто трубка яка ставиться між об’єктивом і камерою.

Як вони працюють – уявіть, що Ви фокусуєтесь на фікс об’єктив, один зі старих, де при фокусуванні їздить весь лінзоблок (всі лінзи), ви крутите фокусер, все лінзи потихеньку виїжджають (подовжується хобот об’єктива), виїжджають і виїжджають на скільки дозволяє конструкція об’єктива. Але фокусер крутиться до певного значення і щоб витягнути (відсунути) ще більше додаємо кільця. Звичайно в сучасних об’єктивах фокусування відбувається іноді і по іншому, тому пояснення наведені просто для прикладу.

 

Для кого буде корисно використовувати макрокольца ?

По-перше, я зустрічаю багато людей, які хочуть займатися макро-фотографією , але з власного досвіду я знаю, що це не легка справа, яка вимагає великого терпіння, вміння поводитися з фототехнікою і багато-багато зусиль. Тому, щоб не витрачати свої гроші на покупку дорогого макро-об’єктива без повної впевненості в потребі і бажанні знімати макро, існує дешева альтернатива у вигляді макро-кілець . Макро-кільця дадуть скуштувати всю красу і складності макрозйомки і дозволять прийняти правильне рішення про те, чи потрібно Вам займатися макро-зйомкою, або це просто швидкоплинне бажання.

При використанні макрокілець важливо знати для практики, що

 1. Довжина макрокольца впливає на відстань фокусування, чим довше макрокільця (або їх група), тим більше збільшення дасть така зв’язка. Макрокільця зазвичай складаються з 3-6 штук, в залежності від потрібного наближення вони додаються один до одного , таким чином роблячи таке збільшення, яке нам потрібно.
 2. Фокусуватися можна точно так само як і на звичайний об’єктив , але набагато простіше і швидше рухати установку вперед назад.
 3. Зменшується реальне значення діафрагми . До речі, навіть при фокусуванні від нескінченності до мінімальної дистанції, на якій може сфокусуватися об’єктив – значення діафрагми теж змінюється, але не значно. Хоча раніше були об’єктиви, при фокусування на які повзунок показував реальне значення діафрагми .
 4. Як і для звичайного макро, для збільшення глибини різкості слід закривати діафрагму , при чому грунтовно до F16-F36 щоб отримати весь макро об’єкт різким. При цьому витримка буде сильно збільшуватися, або потрібно буде збільшувати ISO, тому, при зйомці макро – спалах головний помічник фотографа. В ідеальному варіанті для макро було б не погано наявність у фотографа портативних мініатюрних ядерних вибухів для підсвічування об’єкта, але це вже жарти з ряду фантастики.

Сучасні макрокольца можуть бути з контактами мікропроцесора , тобто, передавати управління від камери до об’єктиву, так і звичайними – без будь-яких контактів, тому часто при використанні макрокілець Вам доведеться все робити в ручному режимі. Якщо використовуєте кільця без контактів, то найкраще підійде об’єктив, у якого є можливість управління діафрагмою. Нові об’єктиви з внутрішнім керуванням діафрагми не дозволять зручно працювати з макрокільця без контактів.

Фото з використанням макрокілець. Квітка і комашка

Фото з використанням макрокілець. Квітка і комашка

Для прикладів в цій статті я використовував старі металеві макроцольца, які не підтримують автоматичне фокусування і передачу даних з об’єктива в камеру і навпаки. Мої кільця складаються з 8 елементів і мають значну вагу. Фотографії в статті зроблені саме з їх допомогою, а також за допомогою об’єктива Индустар-61 ЛЗ МС 50mm F2.8 .

Вид фотоапарата з макрокільця

Вид фотоапарата з макрокільця

Переваги при використанні макрокілець :

 1. Відносна дешевизна кілець , можна знайти дуже дешеві варіанти.
 2. Не потрібно купувати спеціальний макро-об’єктив , який коштує дуже дорого. Наприклад, найдешевший макрокоб’ектів для Никон – це Nikon 60mm f / 2.8D AF Micro-Nikkor, який стоїть зараз в районі 500 у.о. Новенький Nikon 40mm f / 2.8 AF-S Micro-Nikkor швидше за все буде теж не з дешевих.
 3. Простота в установці, досить просто додати кільця між камерою і об’єктивом і почати знімати.
 4. Можна вичавити непогане макро практично з будь-якого об’єктива .
 5. Нормальна якість картинки, яке може змагатися з картинкою від сучасних спеціалізіровнних об’єктивів.

Можливість знімати супер-макро в співвідношенні більшим, ніж 1 до 1. Якщо ж застосувати кільця до макрооб’єктиву, то можна отримати щось на подобі мікроскопа.

 

Фото з використанням макрокілець. рослини

Фото з використанням макрокілець. рослини

Недоліки (в залежності від типів макрокілець) :

 1. Для деяких камер може бути відсутнім афтофокусом при використанні кілець.
 2. Дешеві кільця не мають контактів для передачі даних з камери в об’єктив і навпаки. При цьому може втрачатися можливість екпонометріі.
 3. У звичайних макрокільця немає автоматичного управління діафрагмою. Діафрагму потрібно встановлювати на об’єктиві вручну.
 4. Падає роздільна здатність об’єктиву . Тобто кількість ліній на міліметр, які ще може розрізнити матриця – зменшується.
 5. Погіршується кінцева картинка через підсилень різного роду спотворень, можуть з’являтися різні паразитичні засвічення, шуми і інші недоліки.
 6. Зменшується реальне значення величини діафрагми .
Фото з використанням макрокілець. листочок

Фото з використанням макрокілець. листочок

Альтернативи макрокільця служать міхи, реверсний перехідник, макролінзи іноді навіть огрмоное кількість мегапікселів для вирізки (кадрування, кропа) картинки. І звичайно ж, це макрооб’єктиви, або об’єктиви з непоганим збільшенням. Ще один хитрий і дешевий спосіб зробити хороше макро знайдете в цій статті .

 Маленька ягідка крізь макрокільця

Маленька ягідка крізь макрокільця

Цікавий момент , що макро можуть знімати звичайні мильниці – це напевно одне з не багатьох переваг звичайних цифрових фотоапаратів перед дзеркальними зі змінною оптикою. Звичайна мильниця часто може сфокусуватися всього в парі міліметрів до об’єкта і отримати різкий знімок з нормальною глибиною різкості. В силу малого фізичного розміру матриці буде збільшується глибина різкості. Подбробнее в статті про кроп фактор .

Якщо Ви знімаєте за допомогою макро-кілець на зум-об’єктив, то його трансфокатор (зум) буде виконувати свого роду роль наведення на різкість. Цю хитрість я використовував при створенні відео для макро через об’єктив перевертень для Граніт-11 .

Глибина різкості в макро зйомці грає величезну роль, завжди потрібно пам’ятати, що вона дуже мала, навіть закриваючи діафрагму до 8.0 немає впевненості, що весь об’єкт потрапить в зону різкості. У прикладі нижче, вусик комахи випав з резкоізображаемого простору і вийшов розмитим. Також зверніть увагу на хроматичні аберації , які посилюються при макро.

Ось приклади використання макрокілець з підтримкою автоматичного фокусування. Знімки отримані за допомогою недорогого об’єктива Canon Lens EF 40mm 1: 2.8 STM і простенької камери Canon 350D з використанням дуже дешевих макрокілець Meike Macro Extension Tube for Canon. При цьому об’єктив автоматично фокусувався при зйомці макро, а також камера працювала в будь-якому доступному їй режимі:

Макро за допомогою Meike Macro Extension Tube Set Макро за допомогою Meike Macro Extension Tube Set Макро за допомогою Meike Macro Extension Tube Set Макро за допомогою Meike Macro Extension Tube Set Макро за допомогою Meike Macro Extension Tube Set

Висновок:

Макрокільця – незамінна альтернатива для людей , які хочуть випробувати себе в макрофотографии. Вони дають відмінну якість картинки, відмінне наближення, а коштують зовсім не дорого, в порівнянні з спеціалізованими макро-об’єктивами.