Фото

Що таке баланс білого у фотоапараті?

Баланс білого кольору – це параметр, який допомагає правильно побудувати передачу кольорового зображення.

Баланс білого

Баланс білого

Скорочено його називають просто ББ (баланс білого) , в англомовній літературі можна зустріти WB (White balans) , що суті не міняє.

Це дуже важливий параметр при створенні кольорової фотографії . Він відповідає за правильність колірної передачі . Грубо кажучи, щоб білі об’єкти були білими, і не мали різні відтінки жовтого або блакитного.

Баланс Білого допомагає камері визначити, яке ж світло вважати білим. Дійсно – камера, це не людське око, який потужним (або менш потужним) мозком проводить коригування і задає білий колір. Камері потрібно якось здогадатися, що вважати білим. У цій нелегкій справі фотоапарату допомагає знання законів фізики.

Поверхнево розкриємо суть питання: по товстим підручниками відомо, що білий колір – це колір, який дає абсолютне чорне тіло (зазвичай використовують платину), нагріте до певної температури. Певна температура дасть певну довжину хвилі, а довжина хвилі і визначає те, що ми називаємо кольором. Температуру міряють в Кельвіна і, наприклад, кажуть, що температура денного білого світла дорівнює 6500 До

А що буде, якщо нагріти менше 6500? Тоді отримаємо більш низьку температуру, а їй буде відповідати світло більш жовтого кольору – наприклад, свічка має температуру в районі 1800 К. Тому свічка віддає жовтуватим теплим світлом.

А що, якщо нагріти сильніше? Буде світло з температурою, що відповідає різним типам ламп з блакитним відтінком.

Баланс білого - різні настройки ББ

Баланс білого – різні настройки ББ

Чому так важливо стежити за ББ? Відповідь дуже проста, виставивши правильний баланс білого Ви зможете домогтися «правильних кольорів» на Вашому знімку. Наприклад, для портрета, шкіра повинна мати натуральний колір. При неправильної установці ББ, колір буде з домішкою жовтизни або ще гірше – з відтінком блакитного. Можете самі переконатися на тестових знімках, які знаходяться в цій статті і порівняти вид картинки з різними настройками ББ. Квіти висвітлюються зліва денним світлом з вікна і зверху справа лампою розжарювання, в зв’язку з цим виходить світло від різних джерел з різними колірними температурами і камера не може правильно виставити ББ. Зверніть увагу на різницю між автоматичним балансом і балансом по білому аркуші (встановленим).

Як налаштувати ББ в камері? Налаштувати баланс білого в камері простіше простого, майже у всіх звичайних цифрових або цифро дзеркальних камер є така функція. Зазвичай камера пропонує один із заданих профілів ББ, наприклад, «сонячно», «похмуро», «відбите світло», «лампа розжарювання», «спалах» і, звичайно ж, «авто». Дані стандартні настройки зазвичай мають вигляд піктограм і інтуїтивно зрозумілі. Наприклад, на відкритому повітрі в сонячний день розумно буде встановити ББ в режим «сонячно» і тим самим дати камері знати, що ББ зміщений в більш гарячу сторону. Точно так же, ввечері при лампах розжарювання потрібно використовувати відповідні налаштування.

У більш просунутих камерах є можливість завдання колірної температури в Кельвіна. Завдання досить цікава і корисна для наочного вивчення ББ.

Баланс білого за шаблоном і з ручним завданням температури

Баланс білого за шаблоном і з ручним завданням температури

 

Як налаштувати ББ в камерах Nikon? Досить натиснути кнопку WB і мультиселектором вибрати попередньо варіант. Або вибрати варіант PRE, повторно натиснути кнопку WB, навести камеру на білий об’єкт і зробити знімок. Знімок на картки не запишеться, але з нього візьметься інформація про колір, який вважати білим. Після успішної установки ББ камера напише Good, якщо ж камера не змогла правильно вважати ББ, з’явиться повідомлення No Good, і прийти повторити процедуру ще раз. Також, можна зберігати зразки ББ в пам’яті камери і включати їх в разі потреби. Більш детально Вам допоможе тільки інструкція до фотоапарата, яку я настійно рекомендую вивчити.

Цікаві думки: якщо у Вас просунута камера і є можливість вибрати задати колірну температуру вручну, раджу провести експеримент – зняти один і той же знімок на максимально низькій допустимої камерою температурою і максимально високою, як показано в прикладах. Після порівняння, швидше за все, дуже швидко прийде розуміння як влаштований цей параметр.

Як максимально правильно налаштувати ББ? Дуже просто, потрібно просто вказати камері, що саме вважати білим. Для цього потрібно в спеціальному режимі зробити пробний знімок (знімок завмер), розмістивши в центрі білий предмет. Зазвичай такий спосіб установки ББ називають баланс білого по білому листу . Це найоптимальніший варіант. Але у нього, на мій погляд, є недолік. Особисто я часто забуваю, що зробив встановлений баланс білого і продовжую знімати далі при зміні місця і світла для зйомки.

Чи потрібно постійно пам’ятати про ББ? Все залежить від ситуації – коли багато часу і є бажання зробити максимально «правильний» знімок – то баланс білого незамінна річ. Але якщо сцени і композиції змінюються з величезною швидкістю, то я рекомендую використовувати Auto Баланс Білого. Сучасні, особливо цифро дзеркальні, камери відмінно справляються з цим завданням. Але все ж при малому освітленні камері буде складно правильно підібрати колірну температуру. Для більшості людей достатньо автоматичного балансу білого , так як відрізнити знімки з різними ББ часом дуже складно.

Якщо баланс білого був виставлений неправильно, то знімок ще можна врятувати. Для цього потрібно скористатися редактором фотографій, таким як Photoshop або будь-яким іншим. В редакторі можна задати колірну температуру, особливо легко це зробити вибравши на фото білий об’єкт і піпеткою «взяти» зразок білого. Дуже легко витягнути ББ з RAW. Я використовую маленьку хитрість – коли знімаю людей, портрети і т.д. і хочу з RAW витягнути правильний баланс білого, то виставляю ББ за допомогою виміру піпеткою по білим ділянкам очей.

До речі, у професійних камер ББ винесено окремою кнопкою для швидкого налаштування, точно так, як ISO або якість знімка. Тобто, самі виробники роблять великий акцент на настройках правильної колірної температури.

Висновок: майже у всіх випадках при налаштуванні балансу білого можна покластися на автоматичний режим, на крайній випадок, можна підкоригувати редактором. В ідеальному варіанті ББ краще ставити за допомогою попереднього встановлення по білому аркуші або ділянці.