Бізнес

Що таке бізнесплан і як його скласти?

Що таке бізнес план: 10 функцій, Які ВІН Виконує + 7 основних складових цього документа + 8 найбільш поширених помилок тих, хто намагається скласти фінансовий план самостійно.

Що таке бізнесплан і як його скласти?

Що таке бізнесплан і як його скласти?

Відкривши будь-яку нормальну статтю, присвячену темі бізнесу, ви знайдете там пораду з приводу того, що кожен, навіть найменший стартап, не можна запускати, не склавши попередньо бізнес план – ретельно продуманий комерційний документ з реальними розрахунками.

Але не всі підприємці знають, що таке бізнес план і як грамотно його написати?

В принципі, це нескладно, якщо у вас є чітке бачення того, яким повинен бути ваш стартап, за Яким сценарієм він повинен розвиватися, і чи є сума, достатня для того, щоб реалізувати свої ідеї.

Що таке бізнес план і Які його Функції?

Бізнес план – це основний документ кожного підприємця, в якому характеризується компанія і цільовій ринок, що вона зібралася зайняти, розписується поетапно запуск стартапа, проводяться конкретні розрахунки.

Все це допомагає полегшити процес відкриття нової компанії і уникнути багатьох неприємних сюрпризів.

І, звісно, без нього не обійтися, коли ви збираєтеся залучити партнера або спонсора в свій проект.

Якщо ви почнете пояснювати на пальцях, що саме ви хочете зробити, жодна ділова людина вас слухати не стане, вважаючи вас абсолютно несерйозним бізнесменом, з яким не варто мати справу.

Зовсім з іншою сітуацією ви зіткнетеся, коли прийдете з продуманим документом, що містить конкретні розрахунки.

Бізнес план можна складати не тільки в разі запуску нового стартапу, а й тоді, коли потрібно розширити виробництво, вивести компанію з кризи, переорієнтувати свою справу і т.д.

Коротше, бачимо, що бізнес план – багатофункціональній документ.

Функції, які виконує бізнес план:

 • Вказує основне спрямування, за яким буде просуватися компанія.
 • Сприяє реальній оцінці сегмента ринку, який ви збираєтеся зайняти, і головних ваших конкурентів.
 • Містить опис маркетингових ходів для просування нової справи, конкурентних переваг та іншого.
 • Допомагає сформулювати розвиток фірми, як на короткострокових етапах, так і тривалу стратегію зростання.
 • Наочно демонструє, скільки грошей вам потрібно мати, щоб запустити стартап, з урахуванням всіх ризиків і непередбачених обставин.
 • Включає повну характеристику запуску стартапу: персонал, обладнання, приміщення, продукція і т.д.
 • Страхує власника підприємства від основних ризиків.
 • Дозволяє передбачити потенційні доходи і те, яким чином вони будуть розподілятися.
 • Визначає осіб, які будуть відповідальні за реалізацію кожного з етапів запуску або розширення стартапу.
 • Демонструє, скільки часу вам необхідно, щоб відкрити і розкрутити проект.

Що таке бізнес план і яку структуру він повинен мати?

Оскільки бізнес план – це серйозний документ, то він має чітку структуру.

Ви можете трохи міняти скелет на свій розсуд, але основні розділи, в якіх описуються всі сторони діяльності стартапу, план його розвитку, фінансові розрахунки та інше, він повинен містити.

1. Резюме

Це одна з найбільш важливих складових бізнес плану, тому що часто саме її і читають інвестори та можливі партнери.

Ні в якому разі не варто легковажно ставитись до написання резюме, а слід приділити цьому розділу досить уваги, сил і часу.

Ви повинні максимально коротко і зрозуміло викластись в резюме бізнес плану:

 • назва та опис компанії;
 • основні цілі, яких ви маєте намір досягти;
 • Актуальність і перспектівність вашого стартапу;
 • Обсяги продажів і прибутку, яких ви хочете досягти;
 • Суму передбачуваних витрат;
 • Термін окупності бізнесу і т.д.

2. Опис

Цей розділ необхідній, щоб ви Самі і ваші партнери розуміли:

 • чим саме займатиметься ваше підприємство;
 • на який ринок буде працювати;
 • Якою буде його організаційно-правова форма;
 • Які товари та послуги компанія збирається випускати на ринок;
 • наскількі ці товари і послуги конкурентоспроможні;
 • яку нішу фірма планує зайняти і т.д.

Не робіть цей розділ дуже великим, щоб не заплутатися самому і не втомити завчасно тих, хто буде читати ваш опис.

3. Аналіз конкурентів

 

Дуже важливо ще до запуску стартапу і навіть до написання бізнес плану оцінити своїх прямих конкурентів, щоб зрозуміти:

 • як йдуть їхні справи;
 • чи є вільна ніша для вас;
 • чи зможете ви змагатися з ними на рівних;
 • чи існує досить можливостей для формування клієнтської бази;
 • Які особливості роботи варто запозичити у своїх конкурентів, а яких їх помилок можна уникнути і т.д.

На підставі цього аналізу ви сформуєте свої конкурентні переваги, які допоможуть вам в розвитку клієнтської бази та отримання гарного прибутку.

Чим вагоміші Ваші конкурентні переваги, тим на більший дохід ви можете розраховувати.

4. Маркетингові особливості

Кожна нова компанія повинна повідомити про себе якомога більшій кількості потенційних клієнтів в короткі терміни. Саме тому так важливо продумати наперед рекламну кампанію і описати її в своєму бізнес плані.
Ви можете складати цей розділ не самостійно, а разом зі своїм менеджером-рекламістом. Чим більше рекламних інструментів ви залучите, тим швидше розкрутите свій бізнес. А ще в цьому розділі можна описати маркетингову стратегію виробництва товару, його брендування, розширення товарного асортименту та інше.

5. Організація роботи

У цьому структурному елементі бізнес плану слід продумати:
 • за яким графіком працюватиме ваша компанія;
 • яких фахівців вона потребує;
 • як будуть взаємодіяти між собою різні розділи підприємства;
 • які умови праці та соціальні гарантії ви забезпечите своїм співробітникам;
 • якою буде організаційно-функціональна структура фірми та інше.

Деякі підприємці вважають, що про організацію роботи можна подумати вже на етапі запуску стартапу. Це велика помилка, адже, детально розписавши цей розділ, ви заощадите час, коли почнете працювати.

6. Фінансова складова

Ще один стрижневий розділ вашого бізнес плану, детально розписавши який, ви будете точно знати, скільки грошей вам знадобиться на відкриття бізнесу, на який прибуток ви зможете розраховувати і як скоро окупляться капітальні інвестиції. Ось кілька порад щодо складання фінансової сторони бізнес плану: Вивчіть ціни на все, що вам знадобиться: нерухомість, транспорт, обладнання, зарплати і т.д. Не завищувати і не занижуйте ціни, подавайте в бізнес плані реальні цифри. Обов’язково закладіть в суму капітальних інвестицій витрати на утримання бізнесу, поки він не почне давати нормальні доходи (зазвичай вистачає 3-ох місяців, щоб невеликий або середній стартап почав себе окупати). Якщо вам не вистачає своїх грошей на запуск бізнесу і ви потребуєте в інвестиціях або кредитах, то обов’язково вкажіть в цьому розділі бізнес плану, скільки грошей вам необхідно і як швидко ви плануєте їх повернути.

7. Аналіз ризиків

Будь-яка нова справа, навіть те, що здається перспективним і прибутковим – це ризик. Ви не можете бути впевнені, що ваш проект почне приносити великі доходи, а не виявиться збитковим. Подумайте про те, які ризики очікують ваш стартап, і як ви можете їх мінімізувати. Ще дуже корисно описати кілька критичних ситуацій і шляхи виходу з них – так ви будете готові до неприємних сюрпризів і зможете без особливих втрат вийти з напружених ситуацій і уникнути помилок, які чекають багатьох підприємців-початківців.

Які помилки роблять ті, хто не до кінця розібрався, що таке бізнес план?

Якщо ви не повністю розберетеся, що таке бізнес план, то зробите занадто багато помилок при його складанні, які в подальшому позначаться на вашій роботі. Краще витратити час на підготовчий період, ніж потім виправляти серйозні помилки, відшкодовувати фінансові втрати, шукати нового партнера і т.д.
8 основних помилок тих, хто складає бізнес план:
 • Писати план на швидку руку. Звичайно, у вас, як у людини, яка запускає стартап, справ по вуха, але для написання, перевірки і коригування плану потрібно виділити достатньо часу.
 • Соромитися попросити допомоги, коли вона вам потрібна. Не можете розібратися самостійно в цьому питанні? Так подивіться в мережі зразки, на які можна орієнтуватися, зверніться за допомогою до людей, які вже займалися складанням цього фінансового документа, найміть фахівця, в кінці кінців.
 • Вписувати в бізнес план приблизні цифри. Перед складанням документа вивчіть вартість оренди нерухомості в вашому місті, ціни на обладнання та інші моменти. Ви повинні точно знати, скільки грошей вам знадобиться на відкриття того чи іншого виду діяльності. І заниження, і завищення розцінок теж потягне за собою серйозні проблеми.
 • Наявність невирішених питань. Наприклад, ви вважаєте, що не варто детально розписувати конкурентні переваги і маркетингові ходи для просування бізнесу, що з усім цим можна розібратися в процесі. А потім на зустрічі зі спонсорами не знаєте, що відповідати на їхні запитання. Так навіть якщо вам вистачає своїх грошей на запуск компанії, краще все продумати заздалегідь.
 • Непродуманий календарний план. Вам хочеться запустити проект якнайшвидше, тому в бізнес плані ви вказуєте, що відкриєте ресторан з нуля за місяць і зробите його самоокупним за 2 місяці. Але ж це малореальні терміни реалізації календарних етапів, так навіщо ж брехати самому собі?
 • Небажання враховувати людський фактор. Запустити в поодинці стартап – дуже складно, потрібно формувати команду. Але робити основну ставку не на ідею, а на людей – неправильно. Ось що ви робитимете, якщо ваша команда розпадеться?
 • Відсутність чітких цілей. «Хочу стати бізнесменом» – це не мета, а мрія. Мета – це: «Хочу відкрити господарський магазин на першому поверсі багатоквартирного будинку в спальному густонаселеному районі, що буде працювати без вихідних і т.д.».
 • Потурання своїм амбіціям. У вас 50 000 рублів стартового капіталу, але ви починаєте планувати відкривати промислове підприємство, яке потребує капітальних інвестицій в 1 000 000 доларів, при цьому ви толком не знаєте, ні що конкретно буде проводити ваше підприємство, ні де будуть ринки збуту продукції, ні всього іншого . До чого такі наполеонівські плани, якщо набагато розумніше – подумати про відкриття перспективного малого підприємства?

Де знайти приклад хорошого бізнес плану?

Якщо ви не готові самостійно займатися складанням бізнес плану, тому що боїтеся зробити щось не так або упустити важливі моменти, є сенс звернутися за допомогою до фінансиста або маркетолога. Вони створять для вас відмінний документ, який стане для вас на початковому етапі підмогою в роботі і допоможе залучити до справи інвесторів. Якщо ж ви готові самостійно розбиратися у всіх нюансах теми, але не відмовилися б від зразків документів і корисних порад, то я порекомендую вам кілька корисних сайтів, де можна знайти готові бізнес плани з розрахунками практично на будь-яку тематику.

Кращими ресурсами для бізнесменів є:

 • http://biznesprost.com
 • http://timesnet.ru/magazine/4/
 • http://openbusiness.ru/
 • https://biznes-prost.ru/category/biznes-plan

Якщо уявити хороший бізнес план у вигляді схеми, то він буде виглядати приблизно так:

Якщо, не дивлячись на все, що ви сьогодні дізналися, вам все ще важко зрозуміти, що таке бізнес план і як його грамотно скласти, краще зверніться за допомогою до фахівця, який напише цей документ для вас і допоможе запустити прибутковий і перспективний стартап.