Фото

Що таке Кроп фактор? Розмір матриці має значення.

Одним з найбільш важливих і основних параметрів будь фототехніки є величина світлочутливого сенсора фотоапарата . І мова тут йде не про мегапикселях , а про реальну фізичної площі світлочутливого елемента.

Що таке кроп фактор

Що таке кроп фактор

 

Раніше більшість фотографів знімали на плівкові фотоапарати, які використовували так звану 35мм плівку (стандарт плівки з далеких 1930 років). То були досить давні часи, а де-то починаючи з 2000 року дуже популярними стали ціфрозеркальних фотоапарати (ЦЗК), принцип роботи яких залишився такий же, як і в плівкових камерах, але замість плівки ЦЗК почали використовувати електронну світлочутливу матрицю, яка і формує зображення .

Ось тільки ціна на виготовлення такої матриці в сотні разів дорожче звичайної плівки. У зв’язку з величезною ціною на виготовлення аналога 35мм плівки і загальною складністю виготовлення величезної матриці з мільйонами транзисторів, ряд виробників почали випускати камери з кропнутой матрицею . Поняття ‘ кропнутих матриця’ означає , що мова йде про матриці меншого розміру за стандартний розмір 35мм плівки.

Кроп-фактор (Crop – від англійського « різати ») – це показник для кропнутих матриць, він вимірює співвідношення діагоналі стандартного кадру 35мм плівки до діагоналі кропнутой матриці. Найпопулярніші кроп чинники серед ЦЗК, це K = 1.3, 1.5, 1.6, 2.0. Наприклад, К = 1.6 означає, що діагональ матриці камери в 1.6 рази менше за діагональ полнокадровой матриці або за діагональ 35мм плівки.

Насправді не всі ЦЗК оснащені кропнутой матрицею, зараз існує дуже багато камер, у яких розмір матриці рівний размеру35мм плівки, а K = 1.0 . Фотоапарати, у яких є матриця розміром з класичну 35мм плівку , називаються полнокадровими ціфрозеркальних камерами .

Кропнутих камери зазвичай є APS-C камерами з K = 1.5-1.6, або APS-H камерами з K = 1.3. Повнокадрові камери зазвичай називаються Full Frame . Для прикладу, кропнутих камери APS-C Nikon називають Nikon DX, а повнокадрові мають назву Nikon FX.

DX (кропнутих камера, APS-C типу, К = 1.5) має матрицю з розмірами приблизно 23.6 на 15.8 мм , площа такої матриці буде дорівнює 372,88 кв.мм.

FX (повнокадровий камера, К = 1.0) має матрицю з розмірами приблизно 36 на 23.9 мм , площа такої матриці буде дорівнює 860,4 кв.мм

Тепер поділимо площі матриць і отримаємо, що DX матриця менше полнокадровой матриці в 2,25 рази . Щоб швидко порахувати реальну різницю в фізичних розмірах полнокадровой і кропнутой камери, досить піднести до квадрата кроп фактор. Так, DX камери використовують кроп фактор K = 1.5, отримаємо, що площі у DX і FX камер відрізняються на1.5 * 1.5 = 2.25 рази.

Якщо ми встановимо стандартний (для прикладу) об’єктив з фокусною відстанню в 50 мм на кропнутих камеру і подивимося в видошукач, то побачимо, що кут огляду став уже, ніж з тим же об’єктивом на полнокадровой камері. Не хвилюйтеся, з об’єктивом все в порядку, просто через те, що матриця кропнутой камери менше, вона «вирізає» тільки центральну область кадру, як показано на прикладі нижче.

Різниця між кропнутой і полнокадровой камерою. Перший знімок зроблений на повнокадрову камеру і об'єктив 50мм, другий знімок зроблений на кропнутих камеру і той же об'єктив. Кут огляду на кропнутой камері став менше.

Різниця між кропнутой і полнокадровой камерою. Перший знімок зроблений на повнокадрову камеру і об’єктив 50мм, другий знімок зроблений на кропнутих камеру і той же об’єктив. Кут огляду на кропнутой камері став менше.

 

При цьому у багатьох людей складається думка, що змінюється фокусна відстань об’єктива – але це просто ілюзія. Насправді змінюється кут огляду, який людина спостерігає в видошукачі , фокусна відстань об’єктива не змінюється. Фокусна відстань- це фізична величина об’єктива і вона залишатиметься такою ж на будь-якій камері. Але через таку ілюзії зручно говорити, що на кропнутой камері видима картинка подібна об’єктиву в 75мм (50мм * 1,5 = 75мм) при використанні на полнокадровой матриці. Тобто, якщо взяти два штатива і дві камери – одну повнокадрову, іншу кропнутих і на повнокадрову прикрутити об’єктив з фокусною відстанню 75мм, а на кропнутих з фокусною відстанню в 50 мм – то в кінцевому підсумку ми побачимо ідентичну картинку, так як кути огляду у них будуть однакові.

Перелічене фокусна відстань називають Еквівалентним Фокусною Відстанню , скорочено ЕФР. ЕФР перераховується навіть для кропнутих об’єктивів, таких як Nikon DX і Canon EF-S .

Знімок на повнокадрову камеру в повнокадровому режимі

Знімок на повнокадрову камеру в повнокадровому режимі

І приклад того ж знімка, знятого з тієї ж дистанції, без зміни налаштувань, але тільки в кропнутих режимі:

 Знімок на повнокадрову камеру в DX режимі. Видно різницю в куті огляду. DX режим, або DX камера ніби вирізає з оригінального зображення, яке дає об'єктив, тільки центральну область.

Знімок на повнокадрову камеру в DX режимі. Видно різницю в куті огляду. DX режим, або DX камера ніби вирізає з оригінального зображення, яке дає об’єктив, тільки центральну область.

Фактично, при використанні об’єктивів від Фул фрейм камер на кропнутих камерах ми отримуємо якісь вагомі переваги:

  1. Зменшується кут огляду , роблячи з стандартного об’єктива – телевик, а з телевика – супер телевик. Так використовуючи телевик в 300мм ми отримаємо кут огляду такий же як і в 450мм об’єктива на 35мм плівку. Це досить відмінна можливість за не великі гроші купити дешевий зум-телевик і в силу кроп-фактора отримувати велике ЕФР .
  2. В силу того, що повнокадрові об’єктиви працюють тільки центральної областю на кропнутих камерах, можна позбутися від таких дефектів картинки як віньєтування , падіння роздільної здатності по краях кадру, частини дисторсии. Зазвичай в центральній області кадру якість зображення максимальне.

Також, використовуючи об’єктиви від кропнутих матриць ми отримуємо здешевлення об’єктивів. Хоча тут є свої мінуси. Об’єктивам від кропнутих камер потрібно крити меншу ділянку світлочутливого елемента, а значить можна використовувати менше дорого скла, зробити меншу вагу і т.д. У той же час купуючи об’єктиви для кропнутих матриць і при подальшому переході на повний кадр доведеться додатково купувати нові об’єктиви для повного кадру. Раджу ознайомиться із суміжною статтею – відмінності об’єктивів Nikon, і – Особливості кропнутих камер і об’єктивів

Висновки:

Кропнутих камери (кропнутих матриці) – це просто матриці меншого розміру, і для того, щоб зрозуміти величину зменшення матриці використовують поняття кроп фактора. Кроп фактор зручно використовувати для отримання ЕФР об’єктивів при використанні їх на кропнутих камерах. Щоб отримати ЕФР будь-якого об’єктива, при використанні його на кропнутой камері, досить помножити значення фокусної відстані цього об’єктива на коефіцієнт кроп фактора камери.