Фото

Що таке стабілізатори зображень

Для того, щоб отримати різкий не розмита знімок зроблений з рук (або в русі), потрібно враховувати витримку при зйомці – тому, що чим довше витримка , тим більше можна намазати на знімку.

У більшості випадків, якщо діафрагма об’єктива відкривається на величину більшу F2.8, пишуть, що об’єктив ідеальний для зйомок у вечірній і навіть в нічний час. У чомусь вони мають рацію, але працюючи і знімаючи з рук, я прийшов до висновку, що більше підходить стабілізатор VR в об’єктиві, ніж велика світлосила .

Знімаючи з рук і користуючись золотим правилом, що число, яке відповідає за витримку, має бути більше ніж ефективне фокусна відстань . Наприклад, якщо ви знімаєте на фокусну відстань в 35мм, витримка повинна бути не більше 1/35 секунди, зазвичай це 1/60 і коротші витримки . Але коли використовуєш об’єктив з придушенням вібрацій, це правило сильно змінюється.

Для популярних і всіма відомих виробників камер і об’єктивів існує своє позначення функції зменшення вібрацій. Нижче наведено список найпопулярніших позначень.

Стабілізатори, вбудовані в об’єктив:

Canon: IS – Image Stabilization (стабілізатор зображення)

Nikon: VR – Vibration Reduction (пригнічувач вібрацій)

Panasonic: OIS – Optical Image Stabilizer (оптичний стабілізатор зображення)

Sony: Optical Steady Shot (оптичний стабілізатор зйомки)

Tamron: VC – Vibration Compensation (Компенсація при вібраціях)

Sigma: OS – Optical Stabilization (Оптичний стабілізатор)

Стабілізація, вбудована в камеру:

Pentax: SR – Shake Reduction (Зменшення тремтіння)

Olympus: IS – Image Stabilizer (Стабілізатор зображення)

Sony: SSS – Super Steady Shot (Супер стабілізатор зйомки)

Konica Minolta: AS – Anti-Shake (Анти-тремтіння)

Я поясню гідності придушення вібрацій на прикладі об’єктива з функцією придушення вібрацій Nikon 18-105mm f / 3.5-5.6G ED VR AF-S DX Nikkor (розрахунки можна виробляти і для інших об’єктивів). Якщо для того, щоб отримати прийнятний знімок на фокусній відстані 105мм (що є вже середнім тельовіком) потрібно використовувати параметри камери, при яких витримка повинна бути менше ніж 1/105 або навіть 1/150 (враховуючи кроп) за правилом, описаним вище. Зазвичай число витримки , яке можна виставити на камері відповідає 1/125 секунди. З огляду на, що даний об’єктив, як і більшість зумов є не светосильним (темним) при діафрагмі F5.6, потрібно використовувати високі значення ISO, які дадуть багато шумів.

Якщо ж на об’єктиві включити функцію VR , то можна з тим же успіхом знімати на витримках порядку 1/20 секунди, зменшивши таким чином ISO.

Чому так відбувається? Виробник в технічних характеристиках вказує, що об’єктив або камера з придушенням вібрацій може працювати з витягами на кілька ступенів коротше (довше) ніж без нього. В даному випадку це 3 ступені.

Одна щабель в фотографії означає різницю в 2 рази. Три ступені дадуть різницю в вісім разів. 2 ^ 3 = 8 (два в третього ступеня). Ось і отримуємо 1/125 поділити на 8 приблизно дорівнює 1/15 секунди.

Дані розрахунки дійсно близькі до істини, але через те, що виробники накручують показники, більш менш правдиве значення впізнається тільки в практиці.

Для цього об’єктива при 105мм фокусної відстані (що в перерахунку на ЕФР дає 157 мм) мінімальна витримка при зйомці з рук допустима в районі 1 / 15-1 / 30.

Приклад фото зробленого з рук, параметри зйомки в підпису зображенні.

Система зменшення вібрації на прикладі 1/25 sec ISO 1600 F5.6 105 mm Nikon d40 + Nikkor 18-105 VR 3.5-5.6 зйомка з рук

Система зменшення вібрації на прикладі 1/25 sec ISO 1600 F5.6 105 mm Nikon d40 + Nikkor 18-105 VR 3.5-5.6 зйомка з рук

Всі ці обчислення мають силу для будь-яких об’єктивів або систем придушення.

1/2 секунди 45mm ISO 200 F4.5 Nikkor 18-105

1/2 секунди 45mm ISO 200 F4.5 Nikkor 18-105

 

Як бачимо на фото вище, при витримки в 1 \ 2 секунди (що в звичайних умовах є дуже довгою витримкою), отримуємо абсолютно прийнятну якість картинки з рук при низьких ISO.

Раніше, всього пару років назад, фотографи, при тривалих витримках, повинні були користуватися штативом, або світосильні об’єктивами.

При роботі зі світосильні об’єктивами, наприклад 50mm F1.4 50mm F1.8 і зйомці в важких умовах, об’єктиви з придушенням вібрацій складають відчутну конкуренцію, а іноді виграють у них.

Світлосила F5.6 і F1.8 різняться приблизно на 3 з хвостиком ступені, якщо бути точним, то різниця за величиною світлового потоку різниця в 9 разів. (тому, що зміна числа F двоє дає зміна площі в 4 рази, від сюди 5,6 / 1,8 = 3.11, а різниця в площі о 3.11 ^ 2 = приблизно 9).

Отримуємо, що виграш зі светосильним об’єктивом дає зменшення витримки в 9 разів, а при використанні VR в 8 разів. На практиці працюють обидва методи при зйомці в мало освітлених територіях.

Особисто для мене зручно використовувати і придушення вібрацій і светосильние фікси. У кожного свої переваги.

Висновок: оптичні стабілізатори відмінно підходять для довгофокусних об’єктивів і для зйомок при малому освітленні, даючи виграш у зменшенні витримки без остраху отримати змащений кадр.