Технології

Що таке VPN і як це працює

  1. Що таке VPN?
  2. Як працює VPN?
  3. Значить, VPN – це добре?
  4. А поза роботою VPN можна використовувати?
  5. Навіщо тоді VPN?

 

Що таке VPN?

Уявіть сцену з гостросюжетного фільму, в якій злодій тікає з місця злочину по трасі на спорткарі. Його переслідує поліцейський вертоліт. Автомобіль в’їжджає в тунель, який має кілька виходів. Пілот вертольота не знає, з якого виходу з’явиться машина, і лиходій тікає від погоні.

VPN – це і є тунель, що зв’язує безліч доріг. Ніхто ззовні не знає, де опиняться автомобілі, що в’їжджають в нього. Ніхто ззовні не знає, що відбувається в тунелі.

Ви напевно не раз чули про VPN. На лайфхакери про цю штуку теж багато статей. Найчастіше VPN рекомендують тому, що за допомогою мережі можна отримувати доступ до контенту, заблокованого за географічною ознакою, і в цілому підвищити безпеку при використанні інтернету. Правда ж така, що вихід в інтернет через VPN може бути не менш небезпечним, ніж безпосередньо.

Як працює VPN?

Швидше за все, у вас вдома є Wi-Fi-роутер. Підключені до нього пристрої можуть обмінюватися даними навіть без інтернету. Виходить, у вас є своя приватна мережа, але, щоб підключитися до неї, потрібно фізично бути в досяжності сигналу роутера.

VPN (Virtual Private Network) – це віртуальна приватна мережа. Вона працює поверх інтернету, а тому підключитися до неї можна звідки завгодно.

Наприклад, компанія, в якій ви працюєте, може використовувати віртуальну приватну мережу для віддалених співробітників. За допомогою VPN вони підключаються до робочої мережі. При цьому їх комп’ютери, смартфони або планшети віртуально переносяться в офіс і підключаються до мережі зсередини. Для входу в віртуальну приватну мережу потрібно знати адресу VPN-сервера, логін і пароль.

Використовувати VPN досить просто. Зазвичай компанія піднімає VPN-сервер десь на локальному комп’ютері, сервері або в дата-центрі, а підключення до нього відбувається за допомогою VPN-клієнта на призначеному для користувача пристрої.

Зараз вбудовані VPN-клієнти є у всіх актуальних операційних системах, в тому числі в Android, iOS, Windows, macOS і Linux.

VPN-з’єднання між клієнтом і сервером, як правило, зашифровано.

Значить, VPN – це добре?

Так, якщо ви є власником бізнесу і хочете убезпечити корпоративні дані і сервіси. Пускаючи співробітників в робоче середовище тільки через VPN і по облікових записів, ви завжди будете знати, хто і що робив і робить.

Більш того, власник VPN може моніторити і контролювати взагалі весь трафік, який йде між сервером і користувачем.

Співробітники багато сидять у «ВКонтакте»? Можна закрити доступ до цього сервісу. Геннадій Андрійович половину робочого дня проводить на сайтах з мемами? Вся його активність автоматично записується в логи і стане залізним аргументом для звільнення.

А поза роботою VPN можна використовувати?

Так. Найпоширенішим видом VPN-послуг є безкоштовні публічні сервіси. У Google Play, App Store і на просторах інтернету ви знайдете тисячі таких добряків. Вони безкоштовно дають VPN і беруть на себе всі супутні витрати, в тому числі оплату послуг дата-центру, розробку зручних додатків, підтримку і так далі. Натомість їм потрібна лише інформація про все, що ви робите в інтернеті, щоб продати ваш детальний цифровий портрет рекламодавцям. Заодно можна показувати вам власну рекламу, засновану на ваших інтересах. Все просто і чесно.

Платні VPN-сервіси – це зовсім інша справа. Теоретично вони живуть за рахунок абонентської плати і не використовують дані користувачів для продажу і реклами. Проблема в тому, що перевірити їх чесність дуже важко.

Можливо, хитрий сервіс бере гроші і з вас, і з тих, хто готовий купити ваші дані.

Є окрема категорія параноїків – пересічних громадян, які вірять в те, що їх нудна повсякденна життя може бути цікава Великому Братові. Вони вибирають VPN з підвищеною гарантією анонімності і захистом від стеження. Проблема в тому, що більшість таких сервісів, особливо вітчизняних, передадуть інформацію про користувача в правоохоронні органи за першим же запитом.

Як говорилося на початку статті, VPN можна порівняти з тунелем, що зв’язує безліч доріг. Ніхто ззовні не знає, що в ньому відбувається, крім власника. У нього камери спостереження на кожному метрі. Він все бачить і може розпоряджатися інформацією на свій розсуд.

Навіщо тоді VPN?

VPN дозволяє обійти географічні та законодавчі обмеження.

Наприклад, ви в Росії і хочете слухати музику в Spotify. З жалем ви дізнаєтеся, що цей сервіс недоступний з РФ. Скористатися ним можна, лише виходячи в інтернет через VPN-сервер країни, в якій Spotify працює.

У деяких країнах існує інтернет-цензура, що обмежує доступ до тих чи інших сайтів. Ви хочете зайти на якийсь ресурс, але в Росії він заблокований. Відкрити сайт можна, тільки виходячи в інтернет через VPN-сервер країни, в якій він не заблокований, тобто практично з будь-якої, крім РФ.

VPN – це корисна і потрібна технологія, яка добре справляється з певним спектром завдань. Але безпека особистих даних як і раніше залежить від сумлінності постачальника послуги VPN, вашого здорового глузду, в