Дім і сад

Сорт яблук чеської селекції «Чемпіон»: опис, фото, характеристика. Тонкощі вирощування яблук «Чемпіон»

Багато садівники чули про великих яблуках і врожайності сорту «Чемпіон». Однак дерево має свої особливості, без знання яких зібрати велику кількість плодів просто не вийде. Цей сорт широко використовується в комерційних цілях, але і в саду любителя доглядати за яблунею не складно.

Сорт яблук чеської селекції «Чемпіон»: опис, фото, характеристика. Тонкощі вирощування яблук «Чемпіон»

Сорт яблук чеської селекції «Чемпіон»: опис, фото, характеристика. Тонкощі вирощування яблук «Чемпіон»

У чому особливість яблуні сорту «Чемпіон»

Садівники помітили, що висока врожайність яблуні можлива тільки в південних регіонах країни. У Підмосков’ї і центральних регіонах кількість плодів трохи нижче, але для звичайного любителя це не критично. А все тому, що дерево погано переносить заморозки і суворий клімат. У зимовий період вимагає особливої ​​уваги.

Хоча сорт має ряд інших переваг, серед яких швидке зростання і здатність плодоносити на будь-якому грунті. На відміну від вітчизняних сортів, чеська яблуня з успіхом розвивається і вступає в плодоношення навіть на важкому грунті.

До того ж, яблуня рідко уражається паршею, що є незаперечною перевагою сорту.

Як виглядає дерево

Своє поширення яблуня отримала завдяки смаковим якостям плодів і їх масі. Вивели сорт чеські селекціонери в 1970 р на основі відомих сортів «Голден Делішес» і «Ренет Оранжевий Кокса».

Відразу варто обмовитися, що яблуня цього сорту компактна і невисока, вона відноситься до низькорослим видам. Висота залежить від підщепи, в середньому дерево виростає до 2,5-3 м. Якщо саджанець був щеплений на карликову підщепу, то вийде більш компактна форма рослини. Часто в якості підщепи використовують середньорослі сорти, тоді доросла яблуня досягає 5 м, але в плодоношення вступає пізніше. Однак таке дерево можна вирощувати в суворому кліматі, воно легше переносить заморозки.

Скелетні гілки розташовуються по всьому стовбуру під кутом 50 °, що робить крону овальної форми. Бічні пагони розвинені слабко, що полегшує процес догляду, крона не потребує частої формуванні, залишається розрідженій довгий час.

Плодоношення починається через 3-4 роки після посадки, цвітіння починається в середині весни, проходить дружно. Квітки білі, з легким рожевим відтінком. У період цвітіння дерево повністю покрито бутонами, але плоди зав’язуються тільки на 30%. Щоб зав’язалося більше плодів, в саду будуть потрібні сорти запилювачі, так як сорт яблуні «Чемпіон» є самобесплодним. Кращі сорти-запилювачі:

 • Пілот;
 • Спартанський;
 • Гала;
 • Флоріна;
 • Лобо;
 • Теремок;
 • Айдарет.

Дотримуючись цього правила, вдається зібрати до 25 кг яблук і одного дерева.

Зовнішній вигляд яблук сорту «Чемпіон»: фото і основні характеристики

Плоди мають високі товарними характеристиками, тому дерева часто вирощують в промислових масштабах.

Яблука округлі, вирівняні, дуже великі. Вага одного досягає 200 гр. Покриті вони жовтої, тонкої, але щільної шкіркою. Вся поверхня пофарбована червоно-оранжевим рум’янцем. М’якоть середньої щільності, кремова, дуже соковита і ароматна. Смак кисло-солодкий, десертного типу.

Лежкість плодів хороша. Урожай зберігає свій товарний вигляд протягом 2 місяць після збору. Продовжити термін зберігання допоможе холодильна камера, де плоди лежать до 5 місяців. Збір плодів проводять в стадії технічної стиглості, коли яблука придбали жовто-зелений колір. Рум’янець з’являється в процесі дозрівання.

Сорт відноситься до осінніх, урожай встигає в середині вересня. У різних регіонах терміни можуть відрізнятися. Досвідчені садівники радять не перетримувати плоди на гілках, так як достиглі яблука часто опадають і псуються, товарний вигляд погіршується. Але на молодому дереві таке трапляється рідко.

Різновиди яблук сорту «Чемпіон» з фото

У сорту є два різновиди. Зовні дерева схожі на материнський сорт, але забарвлення плодів і смакові характеристика різняться.

Яблука «Чемпіон Рено» мають більш насиченим смаком і інтенсивним червоним забарвленням.

Плоди «Чемпіон Арно» солодше, м’якоть у них більш рихла, колір яблук яскраво червоний.

Особливості посадки яблуні сорту «Чемпіон»

Щоб плоди відповідали всім заявленим характеристикам, яблуню потрібно висаджувати за всіма правилами.

Перш за все, для саджанців підбирають добре освітлене місце. Якщо планується посадка рядовим способом, то гряди розташовують з півночі на південь. Таким чином, плоди отримають більше сонячного світла, придбають красивий рум’янець. Місце має бути захищене від холодних вітрів, з низьким заляганням грунтових вод. Посадка на заболочених ділянках не допускається.

Для посадки підходять молоді деревця з відкритою або закритою кореневою системою. Вивчайте, що саджанці із земляною грудкою висаджують протягом усього сезону, а ось дерева з відкритою системою тільки ранньою весною або восени.

Порада! У центральній частині країни посадку краще проводити навесні, куплені восени саджанці зберігають протягом зими в холодному підвалі або прикопують в саду.

Правила посадки

Посадочні ями готують з осені. Якщо погода не дозволяє, то навесні, не пізніш як за тиждень до передбачуваної посадки. Земля повинна добре осісти.

 1. Верхній шар грунту знімають, змішують з мінеральними добривами, перегноєм і торфом. Добрива з великим вмістом азоту не використовують.
 2. Ями заповнюють і залишають для усадки.
 3. Саджанець встановлюють в лунку, розправляють коріння і присипають землею. Кореневу шийку і місце щеплення не заглиблюють. Інакше деревце може загинути.
 4. Пристовбурне коло утрамбовують і добре поливають, зверху мульчують торфом або соломою.

Після такої посадки яблунька порадує плодами через 2-3 роки.

Як правильно доглядати за яблунею «Чемпіон»: особливості підгодівлі сорти, грамотна обрізка

Догляд за цим сортом яблуні відрізняється від інших. Щоб стабільно отримувати хороші врожаї, доведеться дотримуватися агротехніку.

Полив і підживлення саджанця

Яблуня «Чемпіон» відноситься до посухостійких видів, тому часто поливати її не потрібно. Якщо літо варто дощове, то досить кілька разів на сезон добре промочити землю.

Використовувати для поливу холодну воду не слід. Перепад температури біля коріння призводить до різних захворювань. Краще змочити грунт прогрітій на сонці водою.

Навесні корисно вносити гранульовані добрива в прикореневу зону, де розташовуються поверхневі корені рослини. Додаткова підживлення в цей час їм не завадить. На самому початку вегетації гранули повинні містити більше азоту. А вже після переходять на фосфорно-калійні добрива.

В кінці літа роблять підживлення по листу, застосовуючи фосфорні розчини. Це врятує урожай від псування під час зберігання. Корисно з метою профілактики проводити вапнування грунту.

Обрізка для підвищення врожайності

Після посадки яблуні швидко починають рости, але після першого плодоношення пагони слабшають. Щоб стимулювати утворення зав’язі, в подальшому буде потрібно обрізка.

Специфіка обрізки в тому, щоб скоротити крону. На дереві залишають гілки не старші 3 років. Однорічні пагони без генеративної нирки вирізують. Вони погано ростуть, уповільнюють вегетацію всього дерева.

Саджанець буде добре плодоносити, якщо молоді пагони закінчуються бутоном, їх приріст становить не менше 30 см. Не залишають слабкі, старі або зростаючі під гострим кутом гілки.