Фото

Як працює телеконвертор. Огляд телеконвертера Soligor AF PRO 1.4x

Телеконвертер – це спеціальний пристрій, який допомагає збільшити фокусну відстань об’єктива.

 Телеконвертер

Телеконвертер

Насправді, фокусна відстань об’єктива – це фізична величина і її збільшити просто не можна. Але в зв’язку з тим, що об’єктив з конвертором поводиться вже зовсім по іншому, зручно говорити, що телеконвертор змінює фокусну відстань об’єктива.

Для чого потрібен телеконвертор?

Відповідь дуже проста – для збільшення фокусної відстані об’єктива. Наприклад, у Вас є тілі об’єктив 55-200мм, і конче потрібно більш сильне наближення. Виходу два – або купити новий об’єктив, або купити конвертер. З телеконвертером з кратністю 2х можна домогтися фокусної відстані в 400мм з цим же об’єктивом. Це дуже зручно. Телеконвертер можна використовувати з будь-яким об’єктивом. Якщо у Вас кілька об’єктивів, то можна збільшувати фокусна відстань будь-якого з них.

Як працює телеконвертор?

Телеконвертер фактично збільшує зображення з центру картинки (з центру об’єктива). При цьому виходить видиме збільшення фокусної відстані. Телеконвертер встановлюється між камерою і об’єктивом . Зазвичай, я встановлюю телеконвертор на об’єктив, а потім вийшла зв’язку встановлюю на камеру. З одного боку телеконвертор має точно такий роз’єм байонета, як і камера. З іншого боку має точно такий роз’єм кріплення, як у об’єктива.

Різниця в фокусну відстань в 1.4 рази. Місце з якого знімали - одне і те ж.

Різниця в фокусну відстань в 1.4 рази. Місце з якого знімали – одне і те ж.

Кратність збільшення

Телеконвертери в основному характеризуються кратністю збільшення. Наприклад, найпоширеніші телеконвертери мають кратність 1.4 Х, 2Х, 3Х . Це означає, що при використанні об’єктива з конвертером фокусна відстань такої зв’язки збільшитися в 1.4 або 2 або 3 рази, в залежності від телеконвертера.

Приклад використання

Якщо я використовую телеконвертор з кратністю 1.4х і з об’єктивом 50-200мм, то в результаті вийде об’єктив з фокусною відстанню 70-280мм. А якщо використовувати конвертер 2Х з об’єктивом 70-300мм, то вийде об’єктив 140-600мм. А 600мм вже дійсно вражає.

Увага , враховуйте, що збільшуючи фокусну відстань , ви тим самим зменшуєте значення відносного отвору. Якщо збільшення телеконвертера становить 2х, то крім збільшення фокусної відстані об’єктива в два рази, точно так збільшиться діафрагма в 2 рази. І увагу, підступ в тому, що різниця в свтосіле зміниться не в 2 рази, а на 2 стопа – тобто в 4 рази.

Тому, телеконвертор з кратністю в 1.4х зменшує светосилу в 2 рази ( експозиція при інших рівних падає на 1 стоп). Телеконвертер з кратністю в 2Х зменшує светосилу в 4 рази ( експозиція при інших рівних падає на 2 стопа). А телеконвертор в 3Х зменшує светосилу в 9 разів ( експозиція зменшується на 3 з гаком стопа). Виходить, що з телеконвертером з потужністю у 3-х, фокусна відстань збільшується в 3 рази, але світлосила падає в 9 разів. Падіння світлосили дорівнює квадрату кратності телеконвертера, наприклад, з кратсностью 1.7Х світлосилазменшитися в 1.7 * 1.7 = 2,89 рази (фактично в 3 рази, бо 1.7 приблизно відповідає квадратному кореню з 3). Такі тонкі хитрощі можна рідко де зустріти, тому уважно поставтеся до втрати світлосили при покупці телеконвертора .

Поясню більш детально. Нам захотілося знімати місяць, тому ми взяли телеконвертор кратністю 2х і почепив його на об’єктив 300мм F5.6, після чого об’єктив перетворився в 600мм F11.2. Якби ми знімали місяць на 300мм F5.6 і на якомусь одному значенні ІСО, з нехай мали б витримку 1 / 80с. Знімаючи ту ж місяць на 600мм F11.2, ми отримаємо витримку 1 / 20с. Різниця в витримці становить 4 рази, а різниця в фокусній відстані – 2 рази. А для великого фокусної відстані це дуже критично і без штатива нам не обійтися. Про важливість витримки при великих фокусних відстанях можете прочитати в статті як фотографувати з рук .

Вид об'єктива з встановленим телеконвертером

Вид об’єктива з встановленим телеконвертером

 

Типи телеконвертерів

Конвертери для фотоапаратів бувають в основному двох видів – з підтримкою автофокусування і без підтримки авто фокусування. Обидва типи можна однаково добре використовувати для отримання фотографій. Єдине, конвертери без підтримки авто фокусування не дозволять отримати автоматичне фокусування з Вашим об’єктивом. У Nikon є ще один тип конвертерів, які підтримують спілкування камери з об’єктивом, але для об’єктивів з автофокусом але без мотора фокусування – не можуть забезпечити авто фокусування. Також, хороші телеконвертери записують в EXIF дані знімка збільшене значення фокусної відстані і діафрагми , тому камера розуміє, що діафрагма досить маленька при використанні телеконвертера, а фокусна відстань велика.

Ще нюанси

Є конвертери, які встановлюються спереду об’єктива в якості насадки. Найчастіше, такі конвертери роблять більш широкий кут огляду. Часто використовуються на відеокамерах. Конвертери можуть встановлюватися на об’єктив послідовно і можна добитися просто супер величезного збільшення фокусної відстані. Також, багато фотоапарати не можуть нормально наводиться на різкість з діафрагмами нижче 5.6 – про це почитайте в специфікації вашого фотоапарата. Наприклад, Nikon D4 може фокусуватися на діафрагмах аж до 8.0

Корисні поради

Хороший телеконвертор коштує досить дорого, тому, що він може змінити фокусну відстань всіх ваших об’єктивів. Іноді краще відразу купити хороший телеоб’єктив, ніж дешевий телеоб’єктив і дешевий телеконвертор. Зазвичай телеконвертор підсилює недоліки об’єктивів, особливо уважно потрібно дивитися на посилення аберацій і падіння різкості. Також, телеконвертор може змінити налаштування балансу білого – змінити колірну гамму, яку дає об’єктив. Але, в той же час, телеконвертор може позбавити картинку з об’єктива від зайвої дисторсии .

На скільки сильно телеконвертор впливає на якість фотографії подивимося на реальному прикладі телеконвертера

Обзор телеконвертера Soligor AF PRO tele-converter AFd 1.4x N/AFd

Обзор телеконвертера Soligor AF PRO tele-converter AFd 1.4x

Обзор телеконвертера Soligor AF PRO tele-converter AFd 1.4x

Давайте тепер ознайомимося з роботою телеконвертара на практиці, і заодно зробимо для себе кілька висновків про якість мого Soligor 1.4X AF / D APO. Даний телеконвертор показав хорошу якість картинки при роботі з різними об’єктивами.

Два тестових знімка на Soligor tele-converter 1.4x

Два тестових знімка на Soligor tele-converter 1.4x

Нижче наведені кропить (вирізки) частин знімка в пропорціях 1 до 1, щоб можна було судити про різкість і ХА .

Кроп знімків для тесту теле-конвертера

Кроп знімків для тесту теле-конвертера

Тест проводився зі штатива, наводка різкість через Live View, робилося кілька пробних знімків і вибиралися найкращі для досягнення максимально об’єктивного висновку. Зйомка робилася за допомогою пульта ML-L3 . Як бачимо, різкість постраждала. Також, враховуйте, що при зміні фокусної відстані – змінюється композиція кадру і завмер експозиції буде інший, тому автоматика може показати зменшення витримки не рівно в 2 рази, а більше або менше.

Перевагою даного телеконвертера є той факт, що за допомогою нього будуть фокусуватися майже всі об’єктиви без вбудованого мотора фокусування AF, так і всі об’єктиви зі вбудованим мотором AF-S. Я без проблем використовував даний телеконвертор з безмоторних об’єктивом Nikon 50mm F1.8D AF . На швидкість фокусування телеконвертор практично не впливає, точно так само як і на правильну наводку на різкість. Телеконвертер також передає через важіль скакалки діафрагми потрібне значення від фотоапарата. Конвертер дуже легко стає і знімається з об’єктива і камери, добре зібраний, маленький і важкий.

Недоліком цього телеконвертера є не можливість множення фокусної відстані і діафрагми на 1.4 для передачі їх в камеру, тому камера бачить, що на ній просто встановлений рідної об’єктив без будь-якого конвертера. Також, лінзи віддають злегка жовтуватим відтінком, це спотворює рідну кольору об’єктива .

Ось ціни на ‘рідні’ телеконвертери:

Висновки

Телеконвертер – дуже корисний інструмент для фотографа , якому потрібні великі фокусні відстані. Потрібно пам’ятати, крім збільшення фокусної відстані будь-якого об’єктива, телеконвертор зменшує светосилу / a> об’єктива. Телеконвертер Soligor 1.4X AFD APO (з цього огляду) дозволяє автоматично сфокусуватися на будь-який об’єктив AF і AF-S від Nikon і має хорошу працездатність.